Plno gólů, přelévání skóre ze strany na stranu, zkrat Majdana, prodloužení a nakonec vítězná tečka Johnsona v nájezdech. Čtvrtfinálová bitva číslo 4 mezi hokejisty Litvínova a Plzně nabídla další strhující drama. A tentokrát navíc přinesla i něco, co dosud nebylo k vidění.

Ve středeční bitvě byli o trochu šťastnější hostující Indiáni, kteří vyválčili výhru 4:3 po samostatných nájezdech. Litvínov v nich selhal vůbec poprvé v sezoně, a to jich musel absolvovat už devět.

Plzeň tedy vyválčila pod Krušnými horami jedno vítězství. O třetí výhru v sérii budou bojovat oba týmy v sobotu na indiánském území.

Oproti třetí bitvě to tentokrát byli hosté, kteří od začátku diktovali tempo. Poté, co Indiáni v úvodu přežili čtyřicetisekundové oslabení tří proti pěti, zakousli se do soupeře a Francouz musel několikrát dokázat, proč je nejlepším gólmanem v play off. Plzeňan hájící litvínovské barvy se zaskvěl především těsně před první sirénou, když ramenem zmařil tutovku unikajícího Kováře.

„Chtěli jsme začít lépe, což se nám povedlo. Střely tam byly, ale moc jsme se netlačili do brány," vrátil se k úvodnímu dějství plzeňský útočník Jan Kovář.

Hosté museli zahozených šancí litovat. Ve druhé periodě totiž převzali iniciativu domácí a jejich tlak přetavil ve vedoucí gól Kubát, který nadvakrát procedil puk skrz Mazance. „První střela se odrazila zpátky ke mně, tak jsem do toho plácnul a naštěstí puk propadl mezi betony," okomentoval svůj gól obránce Karel Kubát.

Téměř vyprodaný stadion se topil v euforii jen dvě minuty. Pak si Johnson dojel vlastní střelu a vyrovnal na 1:1. Francouz byl poprvé v sérii překonán při rovnovážném počtu hráčů na ledě.

Po divoké druhé pasáži se hra trochu zklidnila. Z mála šancí se přece jen ujalo přečíslení elitní litvínovské formace ze 47. minuty. Majdan předložil puk Hüblovi a ten vstřelil první gól v sérii – 2:1. Nedisciplinovanost se stala domácím osudnou deset minut před koncem. Verva šla do tří a Kovář dělovkou propálil Francouze. A to nebylo všechno. Pletka zužitkoval i následnou klasickou přesilovku a poprvé na litvínovském ledě šla Škodovka do vedení. „Francouz byl vždycky na správném místě, ale tentokrát to nestihl," poznamenal útočník Václav Pletka.

Litvínov blesková ztráta vedení nepoložila. V 55. minutě si vzal slovo Lukeš a vyrovnávací trefou spasil Vervu. Závěr třetí třetiny domácí vůbec nezvládli. Nejen že nevyužili přesilovku, ale s klaksonem se nechal vyprovokovat Majdan, pro kterého po úderu hlavou zápas skončil. V prodloužení navíc Litvínov musel čelit čtyřminutovému oslabení. To ale domácí zvládli a dokonce přežili i dvojnásobné oslabení.

Rozuzlení přinesly až nájezdy, ve kterých litvínovští hračičkové ani jednou neskórovali a slavit mohla Plzeň.

Vladimír Jeřábek (Litvínov): „Mrzí mě obrat ve skóre z 2:1 na 2:3, kdy jsme udělali pár chyb. I když jsme oba góly dostali v přesilovce pět na tři, která si myslím, že byla dost krutá, a poté v přesilovce pět na čtyři. Hroznou nedisciplinovaností jsme se dostali v prodloužení do oslabení, které jsme ale výborně odmakali. Všichni hráči nechali na ledě všechno. Trestná střílení jsou loterie a jednou to (porážka) muselo přijít. Bohužel to přišlo v tenhle okamžik. Nedá se ale nic dělat, jedeme dál."

Milan Razým (Plzeň): „Podali jsme mnohem lepší výkon než v úterý. Snažili jsme se více střelecky prosadit, což se nám povedlo, ale k vítězství (v normální hrací době) to bohužel nestačilo. Pak jsme měli dlouhou přesilovku v prodloužení, kterou jsme ale sehráli špatně. Nakonec jsme byli šťastnější v činnosti (samostatných nájezdech), ve které byli domácí nejlepší z celé ligy, takže jsme samozřejmě spokojeni. Nic moc to ale neznamená, jen jsme si vzali výhodu domácího prostředí zpět a sérii jsme srovnali."

HC Verva Litvínov – HC Škoda Plzeň 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Kubát (Majdan), 47. Hübl (Majdan, Lukeš), 55. Lukeš (Kubát, Hübl) – 35. Johnson (Vampola), 51. Jan Kovář (Jiří Hanzlík), 52. Pletka (Kratěna, Jan Kovář), rozhodující nájezd Johnson. Rozhodčí: Lacina, Hribik – Pouzar, Bádal. Vyloučení: 9:8, navíc Majdan (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 6550. Stav série: 2:2.

Sestavy:

Litvínov: Francouz – Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš – Majdan, Hübl, Lukeš – Baláž, Piroš, Ručinský – Rapáč, J. Černý, R. Pšurný – Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Plzeň: Mazanec – Mozík, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík, Boháč, Frolo – Kratěna, Jan Kovář, Pletka – Johnson, Martin Straka, Vlasák – Petruška, Kašpařík, Hollweg – Vampola, Lev, P. Sedláček. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.