Tušíte, jaké bude 14. května večer počasí? Tušíte, kdo se bude 14. května večer mazlit s trofejí pro vítěze fotbalové ligy? Odpovídat znamená v obou případech věštit.

Bylo by překvapení, pokud by mistrem nebyl jeden z dvojice Plzeň – Sparta. Lize kralují od roku 2010, jen před čtyřmi lety jim zlato vyfoukl Liberec. Po podzimu má Plzeň o tři body víc než Sparta (38 a 35). Tři body? To je titěrný rozdíl, který se dá smazat během jednoho víkendu.

Třetí Boleslav a čtvrtý Liberec na lídra výrazně ztrácí (29), oba týmy navíc v zimě oslabily. Pátá a hodně posílená Slavia má na Plzeň 12bodové manko, což není neřešitelná ztráta, ale slávistům půjde spíš o postup do pohárů.

Nejen bývalý ligový záložník a televizní expert Josef Němec říká: „Čeká nás pořádně napínavé jaro."

Začíná se už zítra prologem Dukla vs. Liberec. Plzeň se Spartou budou mít premiéru na východní Moravě: sparťané v sobotu ve Zlíně, parta ze západu v neděli na Slovácku.

Plzeň dostala před týdnem facku, když padla v generálce s Grozným 0:3. „Nezvládli jsme to a zápas mi v negativním slova smyslu zamotal hlavu," ulevil si trenér Karel Krejčí. Jeho tým vyhrál jediný mač se zahraničními protivníky.

Sparta měla stejnou bilanci. V generálce ale porazila Žilinu 4:2, přičemž dva góly vstřelil Josef Šural, největší sparťanská zimní posila. „Vždycky jde zahrát ještě lépe," vzkázal s úsměvem soupeřům.

Ač dva nejlepší české týmy dělí jen tři body, na přestupovém trhu se chovaly hodně odlišně.

Plzeň si jen stáhla tři borce z hostování – stopera Hubníka, záložníka Končala a útočníka Krmenčíka. Nic víc. Je to výrazný kontrast proti osmi posilám Slavie, jež má od podzimu v zádech čínského investora, i proti Spartě, která má tři nováčky.

„Působí to na mě hodně sebevědomě," říká Němec. 
„V Plzni mají hráče, které chtějí, a v zimě jim jen lehce vytvořili konkurenci. Vedení týmu věří – teď jen, aby z hráčů vymačkali to, co chtějí."

Sparta na rozdíl od loňské zimy nezaspala a už před Vánoci podepsala uzdraveného stopera Mazucha a boleslavského univerzála Zahustela. 
V lednu se vicemistrovi povedl parádní kousek, když vyhrál přetahovanou se Slavií 
o Šurala, jednu z nejzářivějších hvězd ligy.

„Český trh není tak velký, Sparta nakoupila, co šlo. Chválím ji za Zahustela a Šurala, konečně získala ostré kraje. Plzeň je měla v Pilařovi či Petrželovi, sparťané skoro ne," hodnotí Němec.

Mimochodem, Plzeň se Spartou mají suverénně nejstarší týmy v lize, věkové průměry přesahují 27 let.

Plzeň ještě nikdy neobhájila titul, letos chce mít premiéru. Malá výhoda? Na rozdíl od Sparty se může soustředit jen na domácí bitvy, už není ve hře v pohárech. Zato sparťané příští týden rozehrají dvojzápas s Krasnodarem o postup do osmifinále Evropské ligy (18. února doma, 25. února venku).

Sparťanský národ je hladový. „Chceme titul, jiný cíl mít nemůžeme," vyhlásil trenér Zdeněk Ščasný. „Znáte fotbal, nikdy v něm není nic definitivní, ale v tuhle chvíli můžu říct, že máme jeden z nejsilnějších týmů za poslední roky."

Bude to na Plzeň stačit?

Herec Horváth. Choreograf mu dal volnou ruku

Fotbalovou Plzeň čeká první jarní zápas v neděli na Slovácku, ale asistent a bývalý kapitán Pavel Horváth má jednu premiéru už dnes: do kin vstupuje film Decibely lásky, kde si zahrál popeláře, kamaráda hlavního hrdiny alias Rudolfa Hrušínského nejmladšího.

„Byla to pro mě fajn zkušenost, ale herec ze mě nejspíš nikdy nebude," vzkázal Horváth.

Z českých fotbalistů došel mezi herci nejdál. Karel Poborský se před lety objevil 
v klipu kapely Monkey Business, Roman Bednář si nedávno střihl epizodní roli 
v sitcomu Čtvrtá hvězda, reprezentanti hrají v reklamách sponzorů národního týmu, ale největší kus zvládl Horváth, jenž v Decibelech lásky i zpívá.

Na plac to neměl daleko, točilo se v Plzni. Nejen lokací, ale i náladou a písněmi Michala Davida může „Horváthův" film připomínat kultovní Discopříběh 
z konce 80. let.

Proč právě Horváth? Jako hráč měl pověst fotbalového klauna: rozhovory prokládal vtípky a šprýmoval se spoluhráči, kterým nepozorovaně stříhal ponožky nebo jim do slipů namazal hřejivou mast. I během natáčení bavil všechny okolo, rozesmátým hercům tekly po tvářích slzy.

„Když jsem viděl, jak skvěle natáčení zvládá, jeho roli jsem ještě rozšířil," poklonil se scenárista a režisér Míla Halík. „Pavel je typ formanovského naturščika, který dokáže překonat nejsmělejší očekávání."

Pochvala přiletěla i od choreografa Petra Čadka: „Neměl jsem sebemenší potřebu do jeho tanečních čísel zasahovat. Ve filmu je asi jediný, komu jsem dal volnou ruku."

A Horváth? Ze začátku měl trému, a když poprvé sedl do popelářského vozu, bál se, že očeše všechna auta v okolí. „Nakonec to dobře dopadlo. Tréma zmizela ve chvíli, kdy jsem viděl, že i skuteční herci svůj part zkazí."