Speciál houby bannerSpeciál houby bannerZdroj: Deník/Jan LakomýNávštěvníci zde nakonec mohli vidět 75 druhů hub. Mezi vystavovanými kousky nechyběli zástupci hřibovitých hub ani choroše. Vystaveny byly i vzácné druhy muchomůrek, jako například muchomůrka jízlivá nebo pavučinec hercynský. Dále byli k vidění rozmanité druhy křemenáčů či holubinek.

„Houby na Plzeňsku teď vážně nerostou, což znamenalo problém. Ještě před čtrnácti dny to vypadalo, že porostou, ale pak nastal útlum. Takže jsme ve čtvrtek museli vyrazit na Šumavu, kde jsme sbírali kolem mokřadů a potůčků. Naštěstí, jak můžete vidět, tak jsme nakonec něco našli,” řekl předseda Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek.

Zdroj: Deník/Šimon Bukovjan

Letošní houbová sezona podle jeho slov rozhodně nepatří mezi ty nejlepší. „Je to způsobené tím, že není pravidelné počasí. Během extrémních veder podhoubí vyschne, a i když pak přijdou velké lijáky, tak se podhoubí tak rychle nevzpamatuje. Jak se říká obvykle, že houby začínají růst deset, čtrnáct dní po dešti, tak to už vůbec neplatí,” vysvětluje smutně Hájek. Jenže ani pravidelné deště nejsou zárukou růstu všech druhů hub. „Některé druhy, mají svou určitou dobu růstu, většinou deset až čtrnáct dní, a pak je útlum. Máme samozřejmě jarní, letní, podzimní druhy a tak dále,” dodal.

Dle poznatků mykologů záleží spíše na tom, jak dlouhé sucho bylo předtím, než pršelo. Další zajímavostí je, že když je velké sucho, tak houby nerostou ani v rašeliništích, kde přitom mají dostatek vody. „Ono totiž jde také o vlhkost vzduchu. I když mají houby dole vodu, ale je suché ovzduší, tak se prostě nerozmnoží,” poznamenal Hájek.

Socha Hurvínka na náměstí Republiky v Plzni od světoznámé sochařky Ley Vivot je bez hlavy.
Hurvínek na náměstí v Plzni přišel o hlavu, zpět by ji měl mít během pár týdnů

Kam tedy v současných dnech mohou milovníci houbaření vyjet za svým koníčkem? „Máme zprávy od kolegů, že například hřiby rostou momentálně na Kvildě a růžovky rostou docela na Karlovarsku. Každopádně na Plzeňsku a Brdsku je to bída. Musíme počkat, jak se bude vyvíjet situace,” dává tipy odborník.

O výstavu byl v Plzni velký zájem, je vidět, že houby táhnou. V Sofronce se mykologové scházejí už osmým rokem. „Hned po otevření začali lidé chodit, takže máme radost. Na předešlé ročníky přišlo mnohdy až dvě stě lidí. ” poznamenal Hájek.

Aktuální houbařskou mapu Českého hydrometeorologického ústavu najdete ZDE>>>