Novou povinnost pro pendlery z rizikových oblastí ohlásil bavorský premiér Markus Söder. Rozhodnutí bavorské vlády zdůvodnil tím, že je to nezbytné, pokud mají být udrženy otevřené hranice.

Všichni zahraniční pracovníci mají podle informací Zuzany Vintrové, předsedkyně Asociace pendlerů ČR, sedm dní na pořízení prvního testu. „S víkendem je to vlastně devět. Od pondělí 2. listopadu musejí mít všichni pendleři test s negativním výsledkem u sebe pro případnou kontrolu,“ vysvětlila Zuzana Vintrová.

Testování v Bavorsku je pro všechny obyvatele, tedy nejen pendlery, zdarma, je nutné mít s sebou průkaz totožnosti a kartičku pojišťovny. Provádí se výtěrem slin z úst. Opakovat ho budou muset jednou týdně.

Už od 10. října požaduje negativní test bavorský zemský okres Cham. Lidé, kteří pracují ve zdravotnictví, tady dosud nesměli mít test starší pět dnů, ostatní ho museli opakovat jednou za 14 dní. Nové bavorské vládní nařízení však plošně požaduje opakování testů minimálně každých sedm dní. Uznávány jsou rozbory z unijních států, tedy i z Česka, výsledek ale musí být uveden v německém, případně v anglickém jazyce.

Pro pendlery jsou připravena dvě testovací místo přímo v Chamu. Nechat se otestovat ale mohou zaměstnanci i u závodních lékařů. Už od pondělka se pendleři mohli nechat testovat bezplatně také v okrese Regen, mobilní testovací místo totiž stojí na německé straně hraničního přechodu v Železné Rudě. „Testování pomáhá omezit šíření nemoci," vysvětlila krajská koordinátorka Rita Röhrl, proč Regen přistoupil k bezplatnému testování ještě v době, kdy nařízení pro Bavorsko neplatilo.

Pozitivních tady za první čtyři dny bylo 3,3 procenta testovaných pendlerů. „Většina z 48 pozitivně otestovaných lidí pracuje právě v okrese Regen," uvedla Riga Röhrl. Ta věří, že provizorní testovací stanici na přechodu už brzy nahradí stálé zařízení přímo v bavorské Železné Rudě.