Infekce se v pečovatelském domě také projevila u většiny pracovníků. „Z jedenácti teď chodí do práce pouze dva kmenoví zaměstnanci. Zbytek leží doma s covidem. Jedeme nadoraz. Ale zaplať pánbůh máme více sociálních služeb, takže nám třeba pomáhá zdravotní sestra z domova pro seniory,“ uvedla ředitelka centra Hana Hrušková.

V pečovatelském domě v Břetislavově ulici se koronavirus dosud objevil u čtyř z šestadvaceti seniorů, kteří tady žijí. „Bohužel dva klienti v uplynulých dnech nákaze podlehli. Další dva mají příznaky, ačkoli jim test vyšel negativní. Po konzultaci s hygienou sem co nejdříve přijede mobilní tým, který provede kompletní odběry,“ nastínila Hrušková.

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci museli výrazně omezit hlavně terénní pečovatelskou službu, kterou rovněž poskytují. Personál zajišťuje v terénu jen nezbytnou a akutní péči. „Jsem vděčná za vstřícnost rodin a příbuzných našich klientů, kteří jim teď poskytují veškerý servis. V terénu nám zbyl pouze jeden pán, který nemá opravdu vůbec nikoho. Děvčata za ním samozřejmě dochází,“ popsala ředitelka centra.

Doplnila, že i přes aktuální personální nouzi se jim daří rozvážet seniorům alespoň obědy, kterých je zhruba 70. „Jezdíme po Domažlicích, ale také do Havlovic a Újezda. Je dobré, že se všemi zůstáváme v kontaktu alespoň tímto způsobem. Můžeme rychle zjistit, jestli něco nepotřebují,“ pokračovala. Při rozvozu dodržují přísná hygienická opatření a mimo jiné několikrát dezinfikují jídlonosiče.

Velkou posilou jsou podle Hruškové též skauti, kteří chodí seniorům nakupovat. Do pomoci se domažlická skupina zapojila už loni na jaře. „Samo nebe nám je poslalo,“ nešetřila chválou.

V předchozích měsících se koronavirus prohnal domovem pro seniory i zařízením se zvláštním režimem. Na covid-19 zemřelo 10 klientů z 82. „Bylo to opravdu hrozné. Dobrá zpráva je, že už pokračuje očkování. V úterý ho absolvovalo 73 klientů a zaměstnanců domova pro seniory, z toho dvě třetiny už dostaly druhou dávku, zbytek první,“ vyčíslila. Brzy dojde řada na zařízení se zvláštním režimem a také ty, kteří už onemocnění prodělali. „Domažlická nemocnice nám vyšla maximálně vstříc a příští týden přijede mobilní tým naočkovat klienty k nám do Baldovské ulice. Máme osmadvacet zájemců z bytů s pečovatelskou službou,“ uzavřela ředitelka.