Jde o zcela nový plašič zvěře a patníky tak kolem silnice vytváří bezpečný koridor. „Pracují na principu přenosu světelných paprsků od světel projíždějících vozidel a to znamená, že na zvěř působí v době jejich největší migrace přes silnice,“ sdělil Deníku provozní ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Radek Šíma s tím, že zvěř migruje převážně v noci, za ranního svítání a za večerního stmívání.

Plašiče začnou pronikavě blikat směrem od silnice, když zachytí světelný signál od auta, což při použití dálkových světel může být až ze vzdálenosti kolem sto padesáti metrů. Plašič také vydává akustický signál. „Na ten je zvěř velmi citlivá, a proto odbíhá zpět do krytu, odkud přišla,“ dále uvedl Šíma.

Na inteligentní divočáky se musí chytře

Aby si zvěř na signály nezvykla, mají silničáři možnost je změnit, na výběr je pět druhů signálů. „Především černá zvěř – prase divoké, je poměrně inteligentní a vnímavá a dokáže vyhodnocovat situaci. Pokud se jim dlouho něco takového opakuje, a přitom se jim nic nestane, tak při vyhlídce, že na druhé straně silnice je láká třeba kukuřičné nebo pšeničné pole, tak plašiče je už od překonání silnice neodradí,“ poukazuje provozní ředitel. Po delší době silničáři vypozorovali, že při menším silničním provozu zvěř odskočí, a až auto projede a signál skončí, tak silnici rychle přebíhá.

„Inteligentními“ patníky je zatím osazen zkušebně 1200 metrů dlouhý úsek silnice u Žebráků na Tachovsku. Silničáři ověřují, zda se jim investice a nutnost údržby vyplatí vzhledem k zajištění bezpečnosti silničního provozu při střetu vozidel se zvěří. Uživatel tamní myslivecké honitby označil část silnice právě u Žebráků jako nejproblémovější, kde dochází ke střetům zvěře s vozidly.

Za rok ani jedna nehoda se zvěří, problém jsou zvědavci

Šedesát směrových sloupků, patníků, řidičům opravdu pomáhá. „Zatím, po roce jejich provozu, jsou naše zjištěná pozorování a vyhodnocování optimistická a plašiče zvěře plní dobře svoji funkci. Nebyl hlášen ani zaznamenán žádný případ střetu vozidla se zvěří v tomto úseku silnice,“ pochvaluje provozní ředitel Šíma, ale dodává, že problémům se ale nevyhnuli. „Jde pouze o ´zvědavost´ lidí, kterou jsme v prvních dnech museli několikrát řešit a v některých případech i za pomoci Policie ČR.“

Blikající a pískající patníky dokáží odradit od přechodu přes silnici všechny druhy spárkaté i drobné zvěře v době, kdy tudy projíždí vozidla. Instalovány byly v rámci celkové opravy silnice. Samotné směrové sloupky s plašiči zvěře celkově stály 536 tisíc korun. Jeden tento směrový sloupek pak přišel na 8 924 korun s dodáním včetně baterií a osazením na určený úsek.