V prosinci 2012 otěhotněla. Bylo jí teprve čtrnáct let. V únoru 2012 šla na potrat a zkoumáním se poté přišlo na to, že dítě čekala se svým strýcem, u něhož vyrůstala. Sedmašedesátiletý Jan F. z Domažlicka kvůli tomu v pondělí stanul před Krajským soudem v Plzni. Za znásilnění mu hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Školačku měl její strýc zneužít nejméně čtyřikrát. Před soudem však vinu odmítl. „Já jsem s ní nikdy v životě nesouložil. Myslím, že ji navedli její bráchové, jsou proti mě zaujatí," vypověděl před soudci Jan F., otec pěti dětí.

Nezpochybnitelné je však to, že analýza DNA prokázala, že školačka čekala dítě právě se svým strýcem. „Já nevím. Nevím, jak to mám vysvětlit. V životě bych si nedovolil znásilňovat holky. Vzpomínám si, že o Vánocích nebo na silvestra najednou cítím, jak na mě něco sedí… Furt nad tím přemýšlím, jak se to mohlo stát," přišel Jan F. s podivným vysvětlením.

Ke stykům mělo dojít v autě a také v bydlišti, které je v obci vzdálené zhruba patnáct kilometrů od Domažlic. Romská rodina tam obývá dům s pěti místnostmi. Podle jedné z vnuček, která v rodině též vyrůstá a dědečkovi říká tati, „v domě bydlí hodně lidí".

Od třinácti mají chlapy doma

Komunita má svá pravidla a její členové drží pospolu. „U nás je normální, že holky mají od třinácti chlapy doma," řekl Jan F. a poukázal na to, že ani jeho neteř, která s ním čekala dítě, nebyla neposkvrněná a měla přítele.

Znásilněná dívka má dnes podle psychologa Pavla Schleisse ke svému strýci velmi negativní vztah. „Má ale velice silné citové vztahy k rodině a pociťuje obavu z vyloučení z té komunity," vysvětlil Schleiss. „O té zkušenosti začala mluvit, až když se ocitla ve výchovném ústavu a z prostředí té komunity byla vytržena," doplnil znalec.

Dívka má podle něj velice nízký intelekt a celý příběh včetně řady podrobností by si těžko vymyslela. „Ona je ovlivnitelná, ale její výpovědi jsou založeny na prožitcích," podotkl Schleiss.

Kromě znásilnění se Jan F. zpovídá ještě z nedovoleného ozbrojování.

Doma měl malorážku, devítku se zásobníkem a náboji, a dvě plynové zbraně. Když jej policisté zatýkali, s malorážkou a devítkou utíkal z domu a chtěl je hodit do rybníka. „Nevěděl jsem, že na to musí být zbrojní pas. Já je měl všechny v ložnici na zdi," přesvědčoval soudce.

Psychiatr a sexuolog Jaroslav Zvěřina před soudem řekl, že obžalovaný netrpí žádnou duševní nemocí ani poruchou. „Neuváženě ale zneužívá marihuanu a alkohol," uvedl Zvěřina. Co se týče sexuálního styku, u Jana F. jde pouze o otázku morální. „Pro něj tehdy prostě byla dostupná," uzavřel Zvěřina.

Jednání pokračuje v úterý.