„Pracujeme v improvizovaných podmínkách, které jsou na úkor nemocných," říká přednosta urologické kliniky Milan Hora, který považuje padesát lůžek své kliniky za dlouhodobě nedostačující. Zatímco podle celostátního průměru na jedno lůžko na urologii připadá 7300 obyvatel, v Plzeňském kraji to je podle Hory 10 tisíc lidí.

Od roku 2002 se navíc počet pacientů hospitalizovaných na urologii zdvojnásobil na loňských 1900. „Snažíme se pacientům vždy vyjít vstříc a zredukovat dobu čekání. Ta je nejvýše šest týdnů. Kvalita ubytování ale není vždy optimální," říká Hora, který přiznává, že mnohdy lidé po přijetí do nemocnice musejí hodiny čekat, než se uvolní lůžko po předchozím pacientovi. Vysoké nároky klade stávající stav i na lékaře, kteří musejí odpoledne rychle odoperovat pacienta, aby jej mohli co nejdříve poslat domů.

Nově by urologie měla mít k dispozici 70 lůžek, které získá zrušením jedné stanice na kožní klinice. „Jednání s pojišťovnami je o to jednodušší, že nechceme kapacitu lůžek navyšovat, ale jedná se jen o jejich přesun," říká ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Přednosta kožní kliniky Karel Pizinger situaci s tím, že ještě není dořešená, odmítl komentovat.

V případě onkologie jedná nemocnice s pojišťovnami o navýšení kapacity z 60 na 90 lůžek. I zde se potýkají s nárůstem pacientů. Zatímco v roce 2012 na onkologické klinice hospitalizovali necelé tři tisíce nemocných, loni jich bylo už 3547.

„Kapacita pracoviště je plně využita nebo spíše vyčerpána. Proto se může stát a bohužel stává, že musíme přijetí některých nemocných odložit z důvodu nedostatku volného lůžka a tím se může oddálit i zahájení onkologické léčby," přibližuje primářka Marie Votavová s tím, že přestěhování onkologie do nového pavilonu v roce 2011 sice výrazně zlepšilo péči o pacienty, počet lůžek ale zůstal stejný.

To by se mohlo změnit už letos na podzim. Argumentem pro pojišťovny by podle ředitele Václava Šimánka mohlo být to, že onkologické pracoviště slouží nejen Plzeňskému a Karlovarskému kraji, ale jeho působnost sahá i do jižních a středních Čech.

Zároveň Šimánek doplňuje, že mnoho zákroků při léčbě onkologických pacientů je podmíněno pobytem v nemocnici. Nemocní by tak sice mohli docházet na ozařování nebo chemoterapii, což je nyní kapacitně možné, ale chybí postele, aby mohli přes noc zůstat v zařízení.