Slouží jim k tomu nový kyanoakrylátový – dýmový přístroj téměř za půl milionu korun.

Díky moderní technologii mohou experti odhalit například skryté otisky prstů z igelitových sáčků, které zajistí u dealerů drog. Přístroj dokáže zviditelnit stopy už během pár desítek minut. „Přístroj pracuje na základě fyzikálně-
-chemické metody, používá kyanoakrylátové páry, které reagují s potně-tukovou substancí stopy, vážou se na ni, stopa se tak zviditelní, vystoupí," vysvětlila Lucie Tirbová z odboru kriminalistické techniky a expertiz. Stopu poté policisté nafotí a mohou s ní dále pracovat.

Krajští kriminalisté doposud pracovali s přístrojem, který sice fungoval na stejném principu, ovšem byl třicet let starý a na rozdíl od nového neměl pračku cirkulujícího vzduchu. „Je to šetrnější pro životní prostředí a obsluha přístroje nedýchá nebezpečné výpary," podotkla Tirbová.

Hlavní výhodou nového přístroje je však zrychlení celého procesu zjišťování stop. Starší technice to totiž trvalo i několik hodin. „Umožňuje nám vyhodnotit stopu ve velmi krátké době, tím pádem můžeme urychlit trestní řízení, na což je kladen velký důraz. S tímto novým přístrojem jsme schopni i v době do osmačtyřiceti hodin vyhodnotit latentní (skryté) stopy a předat je soudu či státnímu zástupci při rozhodování o vazbě, což byl v minulosti zásadní problém," uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Kníže.

Nový přístroj též umožňuje zkoumat stopy na objemnějších předmětech. „Jeho vnitřní prostor je větší, takže můžeme zkoumat například i dlouhé střelné zbraně," doplnila Tirbová. Podotkla, že kromě časové úspory je velkou výhodou i možnost vizuální kontroly. „A to během celého procesu," řekla.

Přístroj byl pořízen díky projektu Plzeňský kraj bezpečný z peněz Krajského úřadu. V rámci stejného projektu obdrželo krajské policejní ředitelství již před čtyřmi lety přístroj určený ke kvantifikaci vzorků DNA.