Celý víkend patřil v Janovicích nad Úhlavou tvoření. Tamní knihovna ve spolupráci s Natálií Vítovcovou totiž pořádala akci nazvanou Tvoří celá rodina. Šlo již o desátý ročník této akce a podle organizátorů také poslední.

Tentokrát lidé tvořili v retro stylu 60. a 70. let. Někteří lektoři tak byli i vystrojeni. „Máme tady stánečky, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet různé techniky. Vzhledem k tomu, že se akce koná před Velikonocemi, tak jde i o velikonoční dekorace a další zdobení. Vyrobit si lidé mohou cokoliv, co se dá udělat z běžně dostupných materiálů. Z korálků náušnice, různé přívěšky a podobně," uvedla Vítovcová a pokračovala: „Vzhledem k tomu, že je tento víkend zaměřen na retro styl, tak si můžete téměř u každého stánečku vyzkoušet nějakou techniku, která se dělala dříve, například drhání. Některé techniky jsou i upravené, že se můžete podívat, jak se to dělalo původně a jak se to dělá nyní. Například omotávaná vajíčka, kdy se omotávala dříve bavlnkou a nyní už je na trhu několik šňůrek."

Jedním z lektorů byl Jaroslav Vágner z Klatov, který učil, jak si vyrobit bylinkové mýdlo. „Jde vyloženě o bio mýdla, protože hmota je s bambuckým máslem, bylinky jsou pěstované zde na Šumavě. Lidé si mohou vybrat bylinku, barvu, jakou chtějí, aby mýdlo mělo, a poté si udělají svou voňavou radost,," uvedl Vágner, který připojil i návod, jak si mýdlo vyrobit: „Hmota se dá koupit kdekoliv na internetu, nakrájíte ji na kousky, dáte do džezvy či hrníčku, kde ji rozehřejete, ale nesmí vařit. Poté do toho nasypeme oblíbené bylinky, kápnete barvu, olejíček a nalijete do formičky. Nakonec ho necháte ztuhnout a mýdlo je hotové. Prvotní tuhnutí trvá přibližně dvacet minut, poté by se mělo den dva nechat vyzrát a pak už ho můžete používat," popsal Vágner.

Mimo toho si návštěvníci mohli ozdobit perníčky, vyrobit náušnice, zahrát hry, ozdobit vajíčka a podobně.

I když byla návštěvnost hojná, akce už se opakovat nebude. „V Janovicích je tato akce naposled, protože už je to desátý ročník, a tak si myslím, že je nejlepší přestat. Určitě ale plánujeme něco dalšího, ale ještě uvidíme, co to bude a kde to bude," uzavřela za organizátory Vítovcová.