Z úřadu práce konečně přišla pozitivní zpráva. Růst nezaměstnanosti se v Plzeňském kraji po dvou měsících zastavil. V únoru totiž počet lidí bez práce klesl o desetinu procenta na 4,7 %. Analytici to přisuzují začátku sezonních prací ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Na pracovním trhu firmy nejčastěji loví řidiče kamionů, obchodní zástupce a lidi na technické pozice, jako jsou svářeči, frézaři nebo zámečníci. „O tyto profese je dlouhodobý zájem. Poptávka se nemění, protože se nemění ani druh činnosti podniků v kraji," vysvětlil Tomáš Moravec z Krajské pobočky Úřadu práce v Plzni.

Personální agentury hodně nabízejí práci i pro méně kvalifikované. Shání manuální dělníky do výroby pro firmy v průmyslových zónách ve Stříbře a v Boru u Tachova, kde se rozšiřuje výroba. „Nabízíme práci řidičům, administrativním pracovníkům nebo svářečům. Dá se však říct, že dnes je zájem úplně o všechny profese," tvrdila Dagmar Jelínková z agentury Hofmann – Wizard.

I přes velkou nabídku firem se některým nezaměstnaným těžko shání práce. Plzeňan Libor Č. nesnese nadměrný hluk, výškové práce nebo noční směny. „Mám zdravotní potíže. Dělal jsem v jedné hale ve Stříbře, kde se dělalo s lepidlem, a stále jsem měl záchvaty kašle," vzpomínal pan Libor, který momentálně vykonává obecně prospěšné práce pro ÚMO Plzeň 1. „Možná, že mi pak úřad nabídne práci na plný úvazek," doufal nezaměstnaný. Na práci v administrativě nebo na pozici, kde je třeba maturita, může zapomenout, protože má jen základní vzdělání.

NezaměstnanostStav k 29. 2. 2016 za okresy:
• Rokycany 3,6%
• Plzeň – jih 4,2%
• Plzeň – město 4,2%
• Plzeň – sever 4,4%
• Klatovy 5,1%
• Domažlice 5,4%
• Tachov 6,3%
• Plzeňský kraj 4,7%
• ČR 6,3% 

Bez pomoci úřadu práce si našel zaměstnání Marek K. „Přestože jsem vyučený, na úřadu práce mi nabízeli nekvalifikované práce," uvedl Marek K. s tím, že nespokojenost se službami úřadu ho donutila najít práci přes inzerát.

Podle Jelínkové se firmy po pracovní síle ohlížejí také v zahraničí, i když komunikace s cizinci je zpočátku složitá.

V únoru zaměstnavatelé přes úřad práce nabízeli celkem 8675 volných pracovních míst. Záměr hromadného propouštění nenahlásila žádná společnost. Na jedno volné pracovní místo připadají dva uchazeči. V evidenci jsou hlavně lidé s nízkou kvalifikací. Nezaměstnaných bylo 18 786, což je 570 méně než na konci ledna, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jde o pokles o 3 911 lidí.

Meziměsíční pokles zaznamenaly všechny okresy. Nejméně lidí bez práce mělo Rokycansko a okresy Plzeň – jih a Plzeň – město.

Úřad práce odhaduje, že v březnu nezaměstnanost klesne o tři desetiny procenta, čímž by se téměř dostala na úroveň z října loňského roku (4,3 %). „Počasí by mělo být příznivé a díky tomu se naplno rozběhnou sezonní práce," zdůvodnil Moravec.