„Největším pokladem nemocnic jsou lidé, kteří tam pracují, nejen teď v době koronaviru, ale pořád,“ uvedl s tím, že věří, že nové vozy pomohou zachránit spoustu životů.

Nemocnice v současnosti využívá třináct sanitních vozidel, některá už jsou ale na hraně životnosti. Tři nové vozy v hodnotě 4,2 milionu korun tedy nahradí zastaralé sanitky. Jeden zakoupila jako sponzorský dar obec Česká Kubice. Domažlická nemocnice provozuje zdravotnickou dopravní službu od března 2019, kdy ji převzala od Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje včetně zkušeného personálu a 13 vozů různého stáří a s různými počty najetých kilometrů. „Dva z těchto vozů postupně dosluhují. Jeden proto úplně vyřadíme a z jednoho uděláme technické vozidlo pro jiné než zdravotní účely. Třetí nová sanitka rozšíří flotilu,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že nové vozy budou pro pacienty oproti stávajícím pohodlnější a tišší a pro nemocnici ekonomičtější.

„Nějaká auta jsou tady i deset let, mají rozpraskané sedačky, prostě už jsou po těch letech za zenitem,“ líčí vedoucí řidič Miroslav Kundrát. „Pro nás, kdo tuhle práci děláme rádi, jsou nová auta pěkná odměna,“ dodává Kundrát. Vnitřní vybavení sanitek tvoří mimo jiné takzvané lehátkonosítko se samovyklápěcím a skládacím podvozkem, transportní křeslo pro vynášení imobilních pacientů například do schodů, transportní plachta pro manipulaci s pacientem ve zhoršených podmínkách, zdravotnické potřeby první pomoci včetně defibrilátoru a dále třeba kyslík a jiné zdravotnické vybavení.


Zdravotnická dopravní služba zajišťuje nepřetržitě 24 hodin denně po 7 dnů v týdnu dopravu raněných, nemocných, rodiček a vůbec pacientů, kteří vyžadují neodkladnou péči a kterým jejich stav neumožňuje dopravit se na vyšetření, ošetření či hospitalizaci vlastním vozem, pěšky, ani hromadnou dopravou. Zároveň služba zajišťuje přepravu pacientů mezi zdravotnickými zařízeními.

V obou případech přepravu indikuje lékař, a hradí ji tak systém zdravotního pojištění. Nemusí se přitom jednat jen o pacienty Domažlické nemocnice. Službu mohou využít i další poskytovatelé zdravotnických služeb. A ZDS zajišťuje na vyžádání i přepravu samoplátců, například pro přepravu do lázní nebo z jiných důvodů.

Sanitky a jejich posádky jsou zároveň sekundární součástí krajského integrovaného záchranného systému a v případě hromadných neštěstí nebo jiných krizových situací slouží jako záloha záchranné zdravotnické služby. Na objednávku si mohou navíc vozy a řidiče-zdravotníky najmout k zajištění zdravotní služby například pořadatelé kulturních, sportovních a jiných společenských akcí. Domažlický dispečink zároveň řídí zdravotnickou dopravní službu Stodské nemocnice, která má vlastní flotilu vozů.