Podíl nezaměstnanosti se oproti loňskému prosinci zvýšil z 5,7 na 5,9 procenta. Podle Tomáše Moravce z Úřadu práce v Plzni je důvodem především ukončení pracovních smluv na dobu určitou a sezonních prací.

Tomáš z Plzeňska pracoval donedávna jako automechanik. Firma se s ním ale koncem roku nečekaně rozloučila, výpověď dostal kvůli nadbytečnosti.

„Hned začátkem měsíce jsem se musel nahlásit na úřad práce. Protože už mi bylo padesát, bojím se, že místo najdu hůř," svěřil se muž se svými obavami. Tomáš patří mezi 23 383 lidí, kteří jsou aktuálně v Plzeňském kraji bez zaměstnání.

Nejvíce lidí eviduje úřad v Plzni-městě (7338), Klatovech (3919), poté na Plzni-severu (3047), dále v Tachově (2768), Domažlicích (2492), na Plzni-jihu (2239) 
a v Rokycanech (1580). I přesto patří Plzeňský kraj dlouhodobě mezi místa s vůbec nejnižší mírou nezaměstnanosti v republice. Ke konci ledna hodnota činila 5,9 procenta, v meziročním srovnání se jednalo o jednoprocentní pokles.

Podle Moravce by se míra nezaměstnanosti v Plzeňském kraji neměla v následujících měsících už výrazně zvyšovat. K 31. lednu bylo 5216 volných pracovních míst (v prosinci jich bylo o 289 méně), přičemž zcela nových pracovních pozic vzniklo v kraji 1709, 528 jich bylo zrušeno a 892 obsazeno.

Tomáš z Plzeňska zároveň přemýšlí, že by se během hledání nového zaměstnání přihlásil na rekvalifikační kurz: „Pokud bych si třeba rozšířil řidičský průkaz, mohl bych snad mít větší šanci něco najít. Každé další osvědčení se zkrátka hodí."

O jaké profese je největší zájem - konstruktér
- obchodní zástupce
- řidič nákladního automobilu
- svářeč
- obráběč
- seřizovač CNS strojů
- soustružník
- elektromechanik
- kuchař
- manipulační dělník ve výrobě

Úřad práce v Plzni vypsal minulý rok 89 rekvalifikačních kurzů. „Přihlásilo se do nich 2760 osob. V roce 2013 pak zájemců bylo 3306," řekl Moravec.

Podle zjištěných informací využilo možnost rozšířit si vzdělání 46 454 uchazečů v ČR, z toho 40 477 lidí některý z nabízených kurzů dokončilo. „Za loňský rok poskytl Úřad práce České republiky na rekvalifikace celkem 343 896 395 korun," konkretizovala tisková mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

V kraji je největší zájem o kurzy základní a speciální počítačové dovednosti. „Oblíbené jsou rovněž rekvalifikace týkající se účetnictví, rozšíření řidičských průkazů, včetně těch profesních, nebo obsluhy motovozíku či elektrovozíku," dodal Moravec.

Obecně lze říci, že pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se nejčastěji rozhodují lidé mezi 20 – 24 a 35 – 39 lety. „Z hlediska kvalifikace jsou mezi účastníky kurzů nejvíce zastoupeni uchazeči s maturitou, výučním listem a základním vzděláním," dodala Beránková.