Společnost Faurecia, jež u Nýřan vyrábí autosedačky, do konce roku nabere devadesát zaměstnanců. „Stojíme o technické pracovníky a operátory výroby. Na březen příštího roku chystáme rozjet novou výrobní linku. Díky ní získá práci dalších 200 lidí,“ uvedla personální ředitelka Stanislava Plachá.

Nárůst zakázek strojírenského gigantu Škoda Transportation zajistil od začátku roku práci 350 novým zaměstnancům. A nábor stále pokračuje. Na tři sta zaměstnanců se dostane postupně do společnosti Asteelflash vyrábějící tištěné spoje a základní desky pro technologie v průmyslové zóně CTP Park.

Zhruba 120 lidí na podzim najde práci ve společnosti Novem Car ve Městě Touškově. Firma otevře novou lakovnu a hrnou se nové zakázky. „Během tohoto a příštího roku nabereme tři sta lidí, hlavně operátory a specializované technology,“ řekla personalistka Zuzana Pendyková.

Také německou společnost ZF přinutily nové zakázky rozšířit své vývojové centrum v Plzni. Nové sedmipodlažní administrativní centrum by mělo být hotové na konci roku. „Poté se již do nových kanceláří přestěhuje prvních sedmdesát vývojářů,“ prozradil předseda představenstva koncernu ZF Stefan Sommer s tím, že do roku 2017 by v Plzni mělo vzniknout okolo 200 pracovních míst.

Srazit nelichotivá čísla nezaměstnaných by se mělo podařit na Tachovsku, které dlouhodobě sužuje nejvyšší nezaměstnanost z okresů.

V průmyslové zóně u Stříbra vyroste nová továrna německé společnosti Ideal Automotive. Výrobce součástek pro kufry aut na podzim zaměstná až 600 lidí. Tím naděje pro Tachovsko nekončí. Další rozvoj může zajistit outletové městečko, které má vyrůst u dálničního sjezdu v Benešovicích.

„Co se týče pracovních příležitostí přímo v outletovém centru, těch by mělo být v roce 2015 kolem sedmi set, do roku 2017 by se počet zaměstnanců měl přiblížit až k 1200," prozradil zástupce investora Jürgen Ziegler.

Nejpozději na podzim podepíše s deseti novými zaměstnanci smlouvy Sony DADC ze Štěnovic. Podnik hledá lidi zejména v oblastech tzv.back office, financí, retail a customer service. Poptávku po odbornících chystají už letos i ve vznikající spalovně komunálního odpadu v Chotíkově. „Nabereme čtyři lidi na pozice vedoucí směn, kteří se budou zaškolovat," informoval generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela s tím, že až bude spalovna příští rok dokončena, najde v ní práci dalších 35 až 40 lidí.

Nová pracovní místa vzniknou letos i na Domažlicku. Sto padesát jich vytvoří horšovskotýnská firma Gerresheimer. Zhruba tři desítky lidí by mohly najít práci v obnovené domažlické pekárně.