Silovský přiznal, že loni v únoru jel do Sýrie kvůli tomu, aby se tam přidal k IS. Už na letišti v Istanbulu jej ale zadrželi policisté a z jeho cesty sešlo. Jaký trest si dvaadvacetiletý mladík ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku zaslouží? A co o mladém muži pronesli jiní?

Silovského matka
Hodný a pracovitý člověk
Matka popsala svého syna jako hodného a pracovitého člověka a taktéž samotáře. O jeho cestě do Sýrie prý nevěděla. „Že je muslim, jsem se dozvěděla, když ho vzali do vazby. O islámu se mnou nikdy nehovořil."

Psychiatr Vlastimil Tichý
Má svůj svět
„Nacházíme poruchu osobnosti, která je schizoidní, nevyzrálá. On má svůj svět," řekl psychiatr s tím, že v době, kdy mladý muž odletěl do Turecka, byly jeho ovládací schopnosti sníženy o 80 až 85 procent. Lékař navrhl, aby se Silovský podrobil psychoterapii.

Psycholog Jiří Klose
Takové lidi okolí často považuje za podivíny
Je citově chladný, plachý, submisivní a těžko navazuje vztahy, má sklon ke stresu. „Takoví lidé jsou často považováni okolím za podivíny. Bývají odtrženi od světa a mívají zvláštní nápady. Není výjimkou, že jsou objektem šikany."

Bezp. expert Andor Šándor
Není to zavilý islamista
„To, co udělal, na mě nepůsobí jako akt člověka, který je skutečně zavilý islamista a ví, co chce. A že tam šel bojovat, aby jej někdo zabil? To mi přijde jako vyjádření někoho, kdo je spíše pomaten."

Více o případu Jana Silovského čtěte v tématu ZDE.