Během místní pouti, kdy si lidé připomenou výročí 630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého, bude tento dar městu od Habsburků slavnostně uložen v kostele sv. Jana Nepomuckého. „Pro Nepomuk je to velká pocta, protože počet relikvií je v současné době celosvětově uzavřen, nicméně Habsburský rod si uvědomuje velkou spojitost se sv. Janem Nepomuckým, který byl osobním patronem jejich domu, a zasloužil se o jeho blahořečení i svatořečení,“ uvedl místostarosta Nepomuku Pavel Motejzík. Dodal, že částečka volného žebra byla získána při komisionálním otevření hrobu blahoslaveného Karla I. Rakouského na Madeiře.

Současný stav budovy Carimexu na Rokycanské třídě v Plzni
Potvrzeno. Skleněné peklo v Plzni zmizí příští rok

V roce 2022 jsme si připomněli 100. výročí úmrtí tohoto našeho posledního panovníka. „Při této příležitosti vznikla idea uložení jeho relikvie do kostela sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku a rovněž na zřízení malé expozice Habsburků ve Svatojánském muzeu Nepomuk. Ostatek posledního krále je darem rodu Habsburků rodišti světce, což je mimořádná pocta nejen pro Nepomuk, ale pro celý Plzeňský kraj,“ řekl Motejzík s tím, že jde o jedinou relikvii Karla I. v kraji.

Předání relikvie do rukou nepomuckého faráře. Zleva Karl Eugen hrabě Czernin z Chudenic, Michal Heres, člen vlády vlády Řádu sv. Jiří, a Jiří Špiřík, nepomucký farář. Na druhém snímku je samotná relikvie. Autor: Archiv města NepomukNa snímku je samotná relikvie. Autor: Archiv města NepomukZdroj: Deník/Milan Kilián

O darování relikvie rozhodl arcivévoda Lorenc, který je vnukem Karla I. a zároveň belgickým princem. Toho pověřila babička, císařovna Zita, aby o duchovní stránku odkazu svého dědečka pečoval. Relikvii od něho převzal člen modlitební ligy Karl Eugen Czernin v Bruselu, kde arcivévoda Lorenc žije. Dovezl ji spolu s Milanem Novákem, osobním tajemníkem Habsburků, koncem února do Nepomuka, aby ji předali tamnímu faráři Jiřímu Špiříkovi.

botanička Johana Hanzlíčková
Zoologická a botanická zahrada v Plzni je poslem jara. Láká na kvetoucí nádheru

Slavnostní odhalení relikvie v novém relikviáři z dílny Václava Česáka se uskuteční v rámci Jarní svatojánské pouti v neděli 19. března. Bude to po procesí poutní mše svaté, která startuje v 11 hodin.