S koncem hrazení testů na covid z veřejného zdravotního pojištění od začátku listopadu a zkrácením jejich platnosti vyvstal problém zejména na středních zdravotnických školách.

Jejich neočkovaní studenti se totiž při praxi v nemocnicích budou muset prokazovat negativním testem, který si podle nového nařízení budou hradit sami. Potíž v současné době řeší zřizovatel s ministerstvem školství. Podle Ivany Křížové, ředitelky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborná školy zdravotnické, se škola musela obrátit na krajský úřad, aby vznesl dotaz na ministerstvo.

Z nové komedie plzeňského Divadla J. K. Tyla Vánoce na poušti. Na snímku Martin Stránský a Zuzana Ščerbová. Foto: Irena Štěrbová
ROZHOVOR: Není jednoduché dívat se na roušky v hledišti, říká Martin Stránský

„Část našich studentů, kteří docházejí na praxe, totiž není očkovaná. Škola těmto žákům testy hradit nemůže, byly by to opravdu velké náklady,“ reagovala na dotaz Deníku ředitelka.

FN Plzeň neuznává antigen

Kromě Fakultní nemocnice Plzeň si ostatní zdravotnická zařízení testovala studenty sama. „Fakultní nemocnice antigenní testy neuznává, takže jsme tomu museli přizpůsobit výuku. Co bude dál, zatím nevíme. Čekáme na výklad ministerstva,“ uvedla.

Na vyšší odborné zdravotnické škole bylo v polovině září z 380 studentů naočkováno 300. Ve třetích a čtvrtých ročnících střední školy, jejichž žáci chodí na praxe, není pak dle ředitelky v každé třídě očkováno zhruba pět žáků. „Nyní se ta situace změnila, uvidíme, jak se studenti rozhodnou dál,“ uzavřela.

Stejný problém řeší rovněž střední zdravotnická škola v Klatovech. Deníku to potvrdil zástupce ředitelky Lukáš Rendl. „Všichni naši studenti očkovaní nejsou. Je to ale nová informace a zatím vše řešíme,“ sdělil.