Odchytové zařízení vzaly útokem desítky vnímavých lidí a nepřicházely s prázdnou! Pod stromečkem na okraji areálu se vršily deky, vodítka, přikrývky, konzervy, hračky, atd. Výjimkou nebyl ani finanční příspěvek. Kromě prohlídky kotců mohli ti odvážnější vyběhnout se psy na sousední louku. „Vánoční čas znamená nadílku pro opuštěná zvířata,“ neskrývala radost ošetřovatelka Helena Kecová. S kolegy se nyní stará o patnáct štěkajících a někdy agresivních přátel člověka. Převládají mezi nimi němečtí ovčáci, ale ocitla se tu i jiná plemena. „Třeba tenhle kříženec bígla, který se potuloval po Hlohovičkách a nikdo ho kupodivu nesháněl. U nás dostal pracovní jména Šarik, když jedeme přesně podle abecedy,“ usmívala se Kecová. Zároveň upozornila na další svěřence. Bertíka, jehož majitelka se stěhovala do penzionu a psa neměli příbuzní zájem. Nebo krásného výmarského ohaře, který se do obce na severu Rokycanska vrátil potřetí. Nepotrpí si totiž na mazlení a novému pánovi ukázal, jaké má zuby!

Štědrý den se v zařízení neliší od klasické směny. Dva ošetřovatelé jsou tu od 9 do 17 hodin s tím, že jeden z nich ráno osazenstvo vyvenčí a druhý uklidí kotce. Následuje delší procházka a kolem šestnácté hodině další krmení.

U kolébky útulku, pojmenovaném dnes po herci Zdeňku Srstkovi, stál starosta obce Karel Ferschmann. Třiadvacátý prosincový den měl ale jinou práci, neboť v roli němčovického hostinského prodával šupináče na sváteční stůl. „Umístěné už tady byly stovky psů, o které se nikdo nestaral. Nejen z Rokycanska či severního Plzeňska, ale třeba i z Moravy,“ stačil sdělit mezi kucháním kaprů.