Několika obcím na Plzeňsku způsobila pondělní prudká přeháňka značné problémy. Voda a bahno škodilo hlavně ve Šťáhlavech. Místní obyvatelé během úterý vyklízeli sklepy, odčerpávali vodu ze studní a sčítali škody.

„Déšť zasáhl pole nad Šťáhlavy ve směru na Nezbavětice. Voda vyplavila některé domy u Nezvěstické ulice, jak novou, tak i starou zástavbu," popisuje starosta Šťáhlav Václav Štětina s tím, že voda zasáhla také bytové domy pod nádražím.

Otakar Šprdlík měl ve sklepě svého domu téměř metr vody. „Na dně bylo navíc několik desítek centimetrů bahna," odhaduje. Ve Šťáhlavech totiž v pondělí nebyl, přijel až v noci. „Největší škoda bude určitě plynový kotel. Máme ho ve sklepě a voda s bahnem natekla do elektroniky, takže ten je na odpis," řekl smutně s tím, že na vyhození je ze sklepa spoustu dalších věcí. „Ale ty nemají naštěstí tak velkou hodnotu," doplnil muž, který zničené věci právě odvážel. Podle něj čeká rodinu ještě několik dní práce. „Pomáhají nám příbuzní, kamarádi i hasiči," dodal na závěr pokorně Šprdlík.

Škody za statisíce

Lenka Hrdová bydlí ve Šťáhlavech dvacet let. Za tu dobu ještě nikdy neměla tak vytopený sklep. „Škody jsou opravdu velké. Na pojišťovnu jsem nahlásila už asi 300 tisíc Kč," svěřila se obyvatelka Šťáhlav, která měla včera plnou zahradu věcí ze sklepa. Přívalový déšť jí zničil například i pračku a sušičku. „Sjeli se k nám příbuzní, kteří nám od rána pomáhají s úklidem," vysvětlila Lenka Hrdová.

Další obyvatelka obce na Plzeňsku popsala, jak pondělní voda a bahno přibývalo. „Bylo to hrozně rychlé. Když tady bylo asi deset centimetrů vody, tak jsem stačila pouze odvézt auto někam jinam, aby do něj nezateklo. Potom jsem tady jen stála a hasiči taky. Ptala jsem se jich, proč něco nedělají. Oni mi odpověděli, že dokud to trošku neopadne, tak nemohou dělat nic," vyprávěla mladá žena, která měla ve sklepě 15 centimetrů vody s bahnem. „Spíše než finanční škody, je s tím opravdu hodně práce, ale aspoň se vyklidí sklep," usmála se obyvatelka obce.

„Škody jsou velké. Máme zničené zahradní věci, které byly ve sklepě. Zahrada je plná bahna, musíme počkat, než to uschne," svěřil se obyvatel dalšího postiženého domu Tomáš Fridrich, který ve Šťáhlavech bydlí od roku 1989. „Povodně si pamatuji jen v roce 2002, od té doby tady žádná velká voda nebyla," dodal Fridrich

Rozmary počasíPondělní silný déšť zasáhl také Blovice, kde voda s bahnem zaplavila Husovu, Palackého a Jívrtovu ulici a Raušarovy sady a obec Komorno. V Žákavě voda zaplavila dvůr a halu jedné z místních firem a sklep rodinného domu. Předpověď počasí pro další dny není příznivá. I když má být až 25 stupňů, mohou přijít přeháňky a bouřky.

Přívalová voda zasáhla také autoservis historických vozidel, který se nachází pravděpodobně na nejnižším místě zaplavené oblasti. „Všude bylo hrozně bahna. Přišli nám pomoci dobrovolní hasiči i místní obyvatelé. Teď vyklízíme byt a kanceláře, vytrháváme plovoucí podlahy, vyhazujeme koberce, skříně a tak dále. Všechno je zničené," kroutí hlavou Radek Šťovíček.

„Hned v pondělí nám hodně pomohli policisté, hasiči ze Slovan a místní dobrovolní hasiči. V úterý jsme nechali přistavit kontejnery na místa, která byla nejvíce zasažená," popsal starosta obce.

Protože do zahrad a sklepů nenatekla jen voda, ale i bahno, bylo nutné také odčerpávat studny. „Akorát čerpáme už asi šestou studnu," vypočítal včera odpoledne místní dobrovolný hasič Lukáš Tyr. Pomoci se rozhodli také dobrovolní hasiči ze Šťáhlavic.

„Naštěstí nedošlo k žádným zraněním, 'pouze' k materiálním škodám," dodal na závěr Štětina.