Asi 400 kilogramů nespotřebovaných léků ročně vrátí pacienti zpět Fakultní nemocnici v Plzni. Podle náměstka ředitele FN Plzeň Milana Topinky je to ale málo. Nemocnice totiž ročně nakoupí léčivo za přibližně 1,3 miliardy Kč, z toho medikamenty za 500-600 milionů Kč jdou pacientům přes recepty. „Jsme největší prodejce léčiv v Plzni," dodal Topinka.

I proto, že hodně léků končí v popelnicích, se nemocnice přidává k nové kampani radnice, společnosti Čistá Plzeň a Sdružení pro prevenci, léčbu a následnou péči drogově závislých Point 14. Kampaň má upozornit a vyzvat lidi, aby nespotřebované léky vraceli zpátky do lékáren, které je od nich přijmou a bezpečně zlikvidují.

Náměstek ředitele plzeňské fakultní nemocnice Milan TopinkaPodle magistrátního odboru bezpečnosti i společnosti Point 14 se v posledních třech letech narkomani zaměřují na v popelnicích vyhozené fentanylové náplasti. „Je známo několik případů předávkování látkou vyvařenou z těchto náplastí, které skončilo smrtí," uvedl ředitel Pointu 14 Karel Nyerges. Podle něj se mezi narkomany v Plzni nevyskytuje heroin, ale jsme 'tradičně pervitinovým městem'. Vyvařování použitých náplastí je podle něj nebezpečné už proto, že není možné odhadnout množství účinné látky v připraveném roztoku. „Fentanyl je opioidní analgetikum asi 100krát účinnější než morfin," upozornil Nyerges. Dodal, že i v použité náplasti je tolik opiátu, aby člověk zemřel. Narkomané si nastříhanou náplast vyvařují na lžíci a výtažek pak nitrožilně aplikují.

Právě vyhazování léků a náplastí do popelnic narkomanům nahrává. „V případě, že je v odpadu najdou, je to pro ně pozvánka pro další návštěvu konkrétní popelnice," uvedla Andrea Gregorová z magistrátního odboru bezpečnosti. Zabránit tomu mají plakáty v lékárnách i na nádobách s odpadem, kde budou rizika spojená s vyhazováním léčiv popsaná.

Zmíněné fentanylové náplasti používají zejména onkologičtí pacienti a lidé s urputnou chronickou bolestí a vydávají se výjimečně na speciální recepty. I použité by se měly vracet zpátky do nemocnice. „Smutné je, že máme i poznatky o obchodování s předepsanými náplastmi. Údajně je prodávají i sami pacienti," dodala Gregorová.