Jako úspěšný z hlediska výběru spotřební daně a cla hodnotí celníci v Plzeňském kraji uplynulý rok. V regionu vybrali celkem 5,627 miliardy korun. „Je to o 631 milionů korun více než v předchozím roce," uvedla mluvčí celní správy Jitka Blahutová.

V kraji je podle jejích slov dlouhodobě nejvyšší výběr spotřební daně z lihu a piva, neboť se zde sídlí největší výrobci těchto komodit.

Z lihovin byly odvedeny do státní pokladny dvě miliardy dvě stě milionů korun. Z piva dvě miliardy 47 milionů korun. „Zajímavostí je, že se v kraji stále rozrůstá i počet malých nezávislých pivovarů, kterých celní úřad eviduje v současné době již 23 a další vznikají," sdělila Blahutová.

Kromě spotřební daně z lihu a piva byla vybrána miliarda a 29 milionů korun z minerálních olejů, což zahrnuje výrobky z ropy, jako naftu a benzin, 24 miliónů korun z vína, zejména šumivého. Dále se vybralo 19 miliónů na energetických daních a 309 milionů na cle ze zboží dovezeného z takzvaných třetích států.

Celkem 146 miliard

V celé republice pak Celní správa ČR vybrala na spotřební dani a cle dohromady 146 miliard korun. Z toho největší podíl tvoří spotřební daň z minerálních olejů, konkrétně přes 80 miliard korun, a spotřební daň z tabákových nálepek, což dělá téměř 45 miliard korun, kterou spravuje jako jediný Celní úřad pro Středočeský kraj.

„V porovnání s ostatními kraji měl Plzeňský kraj v roce 2014 čtvrtý nejvyšší výběr spotřební daně," upřesnila Blahutová.