Ticho a klid léčí. To je všeobecně známá věc, která se potvrzuje i v případě pacientů, jež mají chronické střevní záněty. I tato problematika byla tématem 17. kongresu České gastroenterologické společnosti, který se v těchto dnech koná v karlovarském hotelu Thermal. Právě místní lázeňské prostředí a procedury spojené s dostatečným relaxem a odpočinkem mají blahodárný vliv na pacienty, kteří se potýkají s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Tou se už téměř čtyřicet let zabývá profesor Milan Lukáš, přednosta Klinického centra Iscare a.s. a primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty, které založil v roce 2007. Privátní zdravotní zařízení Iscare je největším centrem pro pacienty se střevními záněty u nás.

"V České republice se v současné době léčí s chronickými střevními záněty na sedmdesát tisíc lidí. Počet pacientů má rostoucí tendenci, a to obzvláště ve vyspělejších zemích, kde se pohybuje od 0,3 do 0,6 procenta z populace. Jde o civilizační choroby imunitně zprostředkované, které zapříčiňují dva faktory. Jednak jde o genetickou dispozici, dále pak o negativní prostředí. Psychický stres se pak velmi aktivně podílí na aktivizaci zánětu," říká profesor Lukáš.

Ilustrační foto
Voda v kraji zdraží. Nejlevnější bude v Karlových Varech, nejdražší v Sokolově

Jak zdůrazňuje, pacientům s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou se nezkracuje život, ale jeho kvalitu nemoc zásadně ovlivňuje. "Mnoho z nich se potýká s velkou únavou, vyčerpáním. Ani ne tak střevní potíže, ale právě tyto problémy jsou těmi největšími, které pacienty trápí. Není proto divu, že řada z nich má omezenou pracovní činnost, částečnou či dokonce trvalou invaliditu. Projevy nemoci nejsou trvalé, ale střídají se s obdobím remise, kdy mají klid. Ten může trvat i mnoho měsíců, dokonce i řadu let," konstatuje expert na chronické střevní záněty.

Nemoc se nejčastěji objevuje mezi 20 a 30 rokem, a pak až u lidí ve věku od 50 do 60 let. Adolescenty a děti postihuje jen zřídka a pokud ano, průběh bývá horší. Jako nejlepší léčba se v současné době jeví biologická, která dobře zabírá a dokáže stav pacienta na dlouhou dobu stabilizovat.

Ilustrační foto
Západ Čech vede statistiky s rakovinou tlustého střeva. Screening dává naději

Zatímco stres a špatný psychický stav chronické záněty zhoršují, vhodným doplňkem léčby jsou lázeňské procedury. "Procházky, procedury v lázeňském prostředí, pravidelná životospráva, pravidelní denní režim, klid, které nabízejí lázeňské pobyty, pomáhají ke správnému fungování trávícího traktu. Ideální jsou minimálně třítýdenní turnusy. Pokud je pacient právě v remisi a nemá zdravotní problémy, jsou vhodným doplňkem i místní minerální prameny. V opačném případě by mohly spíše uškodit, protože mohou mít přece jen průjmový efekt," vysvětluje profesor Lukáš.