Mladému páru přišel 16. srpna 2017 na svět malý Kubík. Narodil se v 31. týdnu těhotenství ve Fakultní nemocnici Plzeň Lochotín. Po narození císařským řezem nedýchal a musel být resuscitován, nedostatkem kyslíku začal krvácet do mozku. Krvácení II. Stupně způsobilo periventikularni leukomalacii, což je poškození tkáně mozkových komor. Jakub v podstatě strávil prvních pět týdnů svého života v nemocničním prostředí.

„Hned po návratu domů jsme s malým začali cvičit Vojtovu metodu a snažili se našeho cvrčka co nejvíce rozveselit,“ říká otec nemocného Jakuba.

Aby toho nebylo málo, osud házel mladé rodině klacky pod nohy i nadále. Ve třetím měsíci života byla Jakubovi diagnostikována epilepsie a bohužel její nejzávažnější stádium. S novou diagnózou Westova syndromu, který je podstatně četnější u chlapců, se Jakub pral přes 3 měsíce. Bohužel bez výsledku. Po plzeňských zdravotnických institucích čekala mladou rodinu štace do Thomayerovy nemocnice v Praze – Krči. Zde byla zjištěna u malého Kubíka dětská mozková obrna a i díky nepříjemné léčbě ACTH po dvou měsících záchvaty přestaly.

„Po této další sérii nutných procedur jsme pokračovali v intenzivním cvičení Vojtovou metodou i Bobath, což je další možný prostředek rehabilitace. Nemoc nám i tak nedala pokoj a u Kubíka se i přes veškerou snahu objevily další problémy, tentokrát s poškozením zraku (CVI) a nystagmus,“ smutně konstatuje otec Tomáš.

Ten s přítelkyní Michaelou ihned vyhledal další pomoc a obrátil se na největší specialisty v tomto oboru, kteří působí v Praze. Do hlavního města dojíždí každý měsíc a navíc využívají i instituci KUK Plzeň, kde nemocnému Kubíkovi pomáhají se zrakem odborníci.

„Pro léčení našeho syna děláme opravdu všechno a v současné chvíli plánujeme pobyt v lázeňském komplexu v Teplicích a Sanatoriu Klimkovice ve Slezsku. Bohužel procedura Klim Therapy, která by mu výrazně pomohla, není hrazena žádnou tuzemskou pojišťovnou. V naší finanční situaci není možné terapii zaplatit a proto se obracíme na veřejnost a budeme vděčni za jakkoukoliv podporu,“ dodává otec Tomáš Peteřík.

Náklady na měsíční pobyt nemocného pacienta s doprovodem se pohybují kolem 110 000 korun. I čtenáři Deníku mají možnost nastavit mladé rodině pomocnou ruku a dopřát mladému Kubíkovi plnohodnotnou léčbu a radostnější průběh života. Finanční příspěvek mohou zasílat na transparentní účet:3198066163/0800 vedený u České spořitelny.

Kdyně, Vidice, Štítary, Horní Metelsko, Nová Ves u Kdyně, Horšovský Týn a Oprechtice se účastnili na hasičských závodech v Nevřeni.
Nová Ves a Vidice dopadly v ledových útocích v Nevřeni nejlépe