„Velkou výhodou larviček je krátká doba, během níž zanícenou ránu vyčistí," vysvětluje zdravotní sestra Miroslava Jílková, která se metodou v nemocnici zabývá. Zatímco vlhké hojící materiály musí pacient užívat čtrnáct dní, zhruba dva milimetry velké larvy si s ránou poradí za tři až čtyři dny.

Larvy mouchy bzučivky zelené jsou mnohdy poslední nadějí pro pacienty s bércovými vředy či takzvanou diabetickou nohou, pomoci mohou také při léčbě proleželin, popálenin či ran s infikovanou nebo mrtvou kůží.

Do rány je dle její velikosti aplikováno 150 až 300 sterilních larev. Jejich výhodou je nejen to, že pracují 24 hodin denně, ale také to, že s dokonalou přesností poznají hranici mezi zdravou a poškozenou tkání, kterou z těla bezchybně odstraní.
„První den po nasazení pacienti necítí vůbec nic, což je dané odumřelou tkání. Druhý den se začíná objevovat šimrání, někteří pacienti si stěžují na bolest. Tu však lze utišit léky," popisuje Jílková. Zároveň se na obvazu začíná objevovat krev, která signalizuje, že dochází k očišťování rány. 

Po konci terapie jsou larvy, které až pětkrát zvětší svůj objem, z rány vypláchnuty fyziologickým roztokem.

Léčbu larvami používali už staří Mayové, hojně se využívala i za napoleonských válek, poté upadla v zapomnění. Od listopadu 2008 aplikaci larev jako léčebnou metodu hradí zdravotní pojišťovny. „Od roku 2009 zákrok v naší nemocnici podstoupilo zhruba 25 pacientů," říká mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Ne pro každého je ale metoda vhodná. „Například pokud už dojde k uzávěrům tepen, je nutné problém řešit chirurgickou cestou," vysvětluje Jílková. Zdravotnický set se 300 larvami stojí 3300 korun, menší dávka 150 larev přijde na zhruba 2500 korun.

Historie léčby

Během napoleonských válek si lékaři všimli, že vojákům, kteří dlouho leželi zraněni bez lékařské pomoci, do ran nakladly mouchy vajíčka. Tyto zanícené rány, plné kroutících se červů, se často zázračně vyčistily, hnis a odumřelá tkáň zmizely, rána se začala hojit a nakonec se zacelila. S postupem času a nástupem antibiotik se na podobné léčebné metody pozapomnělo. Nyní se moderní medicína k těmto postupům vrací.