Rybník Valcha na Klatovsku je v Plzeňském kraji jediným ze sledovaných přírodních koupališť, kde hygienici nedoporučují koupání. Už od začátku prázdnin je ve vodě velké množství toxických sinic a kvalita vody je na čtvrtém stupni z pětibodové škály. Ostatní koupaliště, která v kraji hygienici sledují, mají podle posledních dostupných výsledků testů vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z informací Krajské hygienické správy.

Jen mírně zhoršená jakost vody, která by ale neměla způsobit zdravotní problémy, je na koupacím jezírku ve Škodalandu v Českém údolí v Plzni. Voda zde má nižší průhlednost. Oproti začátku prázdnin se zlepšila kvalita vody na hrázi přehrady Hracholusky. Podle vodohospodářů z Povodí Vltavy je voda průhledná do více než třímetrové hloubky, dnes měla teplotu 22,9 stupně. Naopak jen asi čtyřiceticentimetrovou průhlednost má přehrada České údolí u Plzně, kde je zakalená voda o teplotě 22,5 stupně Celsia.

Bez problémů by měla být kvalita vody v plzeňské bolevecké soustavě rybníků, které mají vodu vhodnou ke koupání. Na Boleveckém rybníku se i přes nepřetržité kosení speciálním podvodním kombajnem rozrůstá vodní vegetace.

Nejlepší kvalitu vody mají v kraji například koupací biotopy v Dobřanech a v Blovicích, rybník babylon na Domažlicku, koupaliště v Kdyni, Konstantinových Lázních, Tachově, Plané či v Rokycanech,