Především v předválečných a válečných letech v éře Pepi Bicana přijížděla v roli favorita a také si většinou body odvážela. Novodobá historie plzeňskému celku už přála ve větší míře a dost často se radoval z úspěchu.

Bylo tomu tak i v sezoně 1986 - 1987, kdy tehdejší Škoda hrála první ligu opět po šesti letech a v roli nováčka si na podzim zpočátku nevedla vůbec špatně. Zahájila domácí remízou 1:1 s Vítkovicemi a v nastaveném trendu pokračovala i v dalších kolech. Novináři ji brzo pasovali za remízového krále. Posuďte sami: 2:2 v Praze na Bohemian, 1:1 doma s Bánskou Bystricou, 1:1 v Trnavě, 0:0 doma s Olomoucí a teprve potom přišla první porážka 0:2 v Nitře. Před utkáním desátého kola, ve kterém do Plzně mířila pražská Slavia, měla Škodovka na kontě šest bodů za šest remíz a tři prohry. Byla v tabulce předposlední a toužebně čekala na první vítězství.

Slavia sídlila naopak ve středu tabulky, ale před nastávajícím soupeřem měla k dobru pouhé dva bodíky. Tak byla nejvyšší soutěž vyrovnaná. Hrálo se 26. října 1986 a duel byl pikantní i v tom, že právě probíhaly oslavy 75. výročí založení plzeňského klubu. Favorizovaní sešívaní se ale nezdáli být vhodným soupeřem pro slavnostní atmosféru, počítalo se z jejich vítězstvím. Však také nastoupili v silné sestavě. Veselý - Šimůnek, Doležal (61. Víger), Jeslínek, Beránek - Janů, K. Jarolím (72. Kouřil), Zamazal - Takáč, Kubík, Knoflíček, to byla jména, do nichž vkládal trenér Jaroslav Jareš důvěru.

Jeho domácí kolega Václav Rys postavil toto mužstvo: V. Lavička - Kamiš, Forman, Sloup, Kopřiva - Paul, Kubata (89. Kalabus), Vr. Chaloupka, Kovačič - Homola (86. Kohout), Vašák. Červenobílí zahájili sebevědomě, získali mírnou převahu a zahrozili i velkou šancí, Takáč však odvážnou rybičkou poslal hlavou míč nad branku. A začali se osmělovat i domácí. Pěkně vypálil z dálky Jozef Kovačič a minul cíl jen o centimetry.

Ve 25. minutě se zrodila rozhodující akce celého utkání. K levému rohovému praporku si postavil míč štírek Jan Homola, jeho pěkný centr se ve skrumáži odrazil k Eduardu Kubatovi a slávistický brankář byl bezmocný. Škodovka vedla 1:0, hráči i fanoušci jásali, a jaké to bylo velké povzbuzení se ukázalo v dalším průběhu.

V následujících minutách totiž vtrhlo do Štruncových sadů plzeňské tornádo. Nováčkovské nadšení zatlačilo sešívané borce do hluboké defenzívy, střelecké pokusy Miloše Paula několikrát protáhly hostujícího gólmana, Vratislav Chaloupka dokonce už míč dotlačil do branky, ale sudí gól neuznali pro ofsajd. Týž borec nastřelil po obrátce břevno a další šance nevyužili Vladimír Vašák a Milan Forman. Tlak Plzně pokračoval až do závěrečné minuty, pokusy Slavie alespoň vyrovnat, byli pouze platonické. Stav se nezměnil, Škodovka získala po premiérovém vítězství cenné body a poskočila na jedenáctou příčku.

Z historického pohledu to byla první ligová výhra od 14. května 1980, kdy Plzeň zvítězila 1:0 nad ZŤS Košice. Trenér Václav Rys byl na tiskovce spokojen: "Vyhráli jsme zaslouženě, prokázali jsme větší bojovnost a touhu po úspěchu. Měl jsem obavu z rychlých brejků soupeře, ale bylo jich minimum a dokázali jsme je pokrýt. Slavia hrála dost profesorsky a to mě překvapilo. V našem celku zahráli velmi dobře Sloup, Kubata, Chaloupka a Kovačič."

I hostující kouč Jaroslav Jareš považoval výsledek za spravedlivý. "Domácí byli daleko aktivnější, u našich hráčů jsem postrádal zdravou agresivitu. Gól jsme inkasovali tradičně po chybě obrany." Plný bodový úspěch měl nastartovat Škodovku k lepším zítřkům, což ale zadrhávalo. Porazila třeba 4:0 Prešov, ale také dokázala padnout na Spartě 0:6, a tak přezimovala na posledním místě.

Úvod jarní části byl velice dobrý, doma výhra 2:0 nad Spartou, 3:0 nad Bohemians, už to vypadalo, že se bude v Plzni hrát první liga i v další sezoně, ale potom přišla nešťastná domácí porážka 1:2 s Českými Budějovicemi režírovaná sudím Horou. Týž ekvilibrista v černém potopil mužstvo i v Dunajské Stredě, tým podlehl nervozitě a další důležité duely nezvládl především psychicky. Prohrál i odvetu v pražském Edenu, kde Slavia vyhrála 5:1. Bylo z toho nakonec jen předposlední místo a po roce opět sestup o stupínek níž. K záchraně chyběly pouhé dva body…