Důvodem jsou zejména pochybení při nákupu a převzetí dvanácti sanitních vozů a špatná komunikace se svými náměstky. Odvolaný ředitel, který odchází po čtyřech a půl letech, pochybení odmítá.

„Důvodů pro odvolání je víc a nakumulovaly se v minulém roce," řekl v pondělí hejtman Václav Šlajs (ČSSD) s tím, že poslední kapkou byla zpráva z vnitřní kontroly, která se zaměřila právě na tendr za osmnáct milionů korun. Jde o dvanáct sanitek, na něž záchranka vypsala výběrové řízení v roce 2013, dodány byly ale až loni. „Uzavřená smlouva neodpovídala vítězné nabídce vzešlé z veřejné zakázky, dodávky sanitních vozidel neodpovídaly uzavřené smlouvě ani vítězné nabídce. Přesto byla vozidla převzata bez výhrad," citoval hejtman zprávu. Doplnil, že byl nejen porušen zákon o veřejných zakázkách, ale vozidla navíc neodpovídají normám a mohou být pro posádku nebezpečná.

To odvolaný šéf záchranářů odmítá a tvrdí, že všech 12 vozů je bezpečných. Hlavní problém je podle Svitáka v tom, že se převzetí vozidel přehouplo do roku 2014. V té době se totiž pro sanity změnila pravidla, kvůli dodržení ceny ale splňují jen normy roku 2013. „Plně důvěřuji vedoucímu autoprovozu, který vozidla převzal a na žádné pochybení nebo nedostatky mě neupozornil," říká Roman Sviták.

Koupi vozů, které záchranka platila ze svého rozpočtu, už šetří i policie. „Dostala anonymní udání, na které nás později upozornila. My jsme jim koncem loňského roku předali výsledek naší kontroly, který poukázal na velké nedostatky," řekl v pondělí Deníku vedoucí krajského odboru zdravotnictví Jan Karásek. Zda v tomto případě hrozí záchrance pokuta nebo bude někdo stíhán, Karásek nechtěl ani odhadovat.

Hejtman Šlajs v pondělí zdůrazňoval, že si nemyslí, že by Roman Sviták pochybil úmyslně. „Má toho hodně, rád si dělá všechno sám. Nevyužívá potenciálu svých tří zaměstnanců, není tajemstvím, že si s nimi lidsky nesedl," podotkl Václav Šlajs. Na Krajský úřad podle něj přišla řada anonymů od zaměstnanců záchranky, které si na ředitele stěžovaly. Ne na kvalitu práce, ale na nekomunikaci s podřízenými. „Komunikace nebyla ideální, ale všechny problémy jsme řešili, neodkládali je," řekl Sviták, který se nyní rozhoduje, zda na záchrance zůstane jako běžný záchranář. Stále má také poloviční úvazek jako anesteziolog ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Čtěte také: Odvolaný šéf záchranky: Nemůžu vědět o každém šroubku a pneumatice