Plzeňský kraj je považovaný za rizikovou oblast vzhledem ke klíšťové encefalitidě. Před tou ochrání pouze očkování, na které je v těchto dnech nejvhodnější doba. Proočkovanost v České republice je však nízká.

I přes mírný pokles případů onemocnění klíšťovým zánětem mozku si Česká republika drží nechvalné prvenství v počtu případů z celé Evropské unie. Loni bylo nahlášeno 351 případů. „V Plzeňském kraji jsme evidovali 27 onemocnění," vypočítala Marcela Moulová z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. Hlásí se ale jen závažné fáze postihující centrální nervový systém. Počet případů oproti roku 2014 poklesl celostátně i krajsky, což může být způsobeno velmi suchým počasím, které aktivitu klíšťat omezilo.

Jedinou ochranu před onemocněním zajistí právě očkování. Zájem o něj se však v posledních letech mírně snižuje. „Lidé si riziko nákazy klíšťovou encefalitidou buď neuvědomují, nebo jen odkládají den, kdy na očkování plánují přijít," myslí si lékařka Daniela Fránová z plzeňské pobočky Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem.

Pro ty, kteří chtějí s očkováním začít, je nyní nejvhodnější doba. Je totiž žádoucí naočkovat první dvě dávky vakcíny ještě před příchodem jara, kdy klíšťata začínají být v přírodě aktivní. „Největší zájem o zahájení očkování bohužel není v chladných měsících, ale nejvíce lidí chodí až 
s prvním klíštětem na jaře nebo v časném létě, a to už je pozdě," upozornila Fránová. Dodává, že přeočkování už může být kdykoli v průběhu roku.

Klíšťová encefalitidaKlíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění, které je přenášeno ze zvířat na člověka infikovaným klíštětem a způsobí zánět mozku nebo zánět mozkových blan.

Důvodem klesajícího zájmu o ochranu může být cena, která je vyšší než v minulých letech. „Základní očkování tvoří tři dávky a každá z nich stojí pro děti 750 Kč a pro dospělé 800 Kč," vypočítala Fránová. Zdravotní pojišťovny na toto očkování poskytují příspěvky. „Samozřejmě chápu, že když se nechá očkovat celá rodina, tak je to finančně náročnější, přesto očkování určitě doporučuji," nechala se slyšet lékařka. Plzeňský kraj lze totiž považovat za rizikový vzhledem k nákaze klíšťovou encefalitidou.

Základní očkování obsahuje tři dávky. Druhá dávka se aplikuje za jeden až tři měsíce po první. Ochrana po očkování se vytváří u většiny očkovaných za dva týdny po druhé dávce. Po třetí dávce je chráněno již 99 % očkovaných osob. „Třetí dávka se očkuje pět až dvanáct měsíců po druhé," doplnila Fránová.

Důležité je docházet na následné přeočkování. „Nemůžu posoudit, kolik lidí chodí na přeočkování pravidelně. Někteří si termíny sami hlídají, další se spoléhají na zaslání pozvánky, jiní na to rezignovali. Ti si pak třeba po několika letech vzpomenou a musí začít s očkováním od začátku," vysvětlila Fránová. Přeočkování je nutné v tříletém intervalu a další v tří až pětiletém rozmezí podle věku.

Podle ní je pokryto necelých 20 % dospělé populace, 
u dětí je to o něco více. „Samotné onemocnění je však závažné, jedná se o infekci nervového systému, nemoc má dlouhodobou rekonvalescenci, může způsobit trvalé následky," upozornila lékařka. Přitom je každé onemocnění zbytečné, protože již více než 20 let máme k dispozici spolehlivou ochranu očkováním