Devět obcí, kterým nejvíce škodily nedávné bleskové povodně vyvolané bouřkami a přívalovými dešti, dostalo v pondělí od Plzeňského kraje finanční injekci. Zastupitelé bez otálení podpořili návrh radních a rozdělili mezi obce 1,4 milionu korun.

Největší částka, 380 tisíc korun, putuje do severoplzeňského Hvozdu – voda doslova vypláchla ves Hodovíz, která pod něj patří. „Byla to velká přívalová vlna bahna a krup, po které v obci zbyla 1,5metrová vrstva. Na úklid bylo třeba několik nákladních aut," popsal starosta Daniel Reiprich s tím, že povodeň také zanesla požární nádrž bahnem. „Část peněz použijeme na její vyčištění, další část na opravu kanalizace a také na přípravu opatření, která by v budoucnu mohla předejít tomu, aby voda tekla do dvorů a na pozemky," dodal starosta.

Další peníze putují do podobně postižených severoplzeňských Kozojed a  také do Štichovic, do Únětic a Šťáhlav na jižním Plzeňsku, do Nového Kramolína na Domažlicku, do Nýrska na Klatovsku a do Olbramova a Lestkova na Tachovsku.

„Rada Plzeňského kraje kvůli těmto dotacím jednala dvakrát mimořádně, naposledy minulý čtvrtek," řekl k mimořádným grantům hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Žádosti o dotace spolu s ob-cemi připravili pracovníci odboru krizového řízení, kteří do vyplavených míst na žádost obcí vyjížděli.

Hejtman zastupitele také upozornil na to, že na zářijovém zasedání budou pravděpodobně schvalovat další dotace tohoto typu, protože s bleskovými povodněmi je třeba vzhledem k počasí stále počítat.

Mimořádné dotaceHvozd 380 000 Kč
Kozojedy 117 000 Kč
Štichovice 135 000 Kč
Nový Kramolín 15 000 Kč
Nýrsko 30 000 Kč
Únětice 50 000 Kč
Olbramov 200 000 Kč
Šťáhlavy 230 000 Kč
Lestkov 260 000 Kč
zdroj: KÚPK