Vypadá to, že obyvatelé Plzeňského kraje chytili šanci zvanou kotlíkové dotace za pačesy a více než 250 milionů korun, které hejtmanství dostalo k rozdělení, hejtmanství také rozdělí. Lidé se mohli o příspěvky na výměnu starých neekologických kotlů za šetrnější ucházet do 31. ledna. Někteří žadatelé už své dotace dostali, jiní ještě čekají.

Krajští radní toto pondělí schválili 240 žádostí za 28,1 milionu korun. „Deset žádostí bylo z důvodu nesplnění podmínek dotačního programu či na žádost žadatele vyřazeno," uvedla mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

Dalších zhruba 380 žádostí by měli podle vedoucího krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala radní schvalovat zase tento měsíc.

Kotlíková pravidlaBylo možné žádat o příspěvky na výměnu stávajících kotlů za kotle na pevná paliva, plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, na instalace solárně-termic-kých soustav pro přitápění a na mikro energetická opatření (zateplení střechy nebo půdních prostor, dílčí výměna oken a podobně). 

Plzeňský kraj dostal na kotlíkové dotace původně 231 milionů korun. Rozděloval je nadvakrát a vždy za velkého zájmu obyvatel. Zejména druhé zářijové kolo se setkalo s enormním zájmem, kdy lidé zaplnili systém během pár hodin a další žádosti končily v takzvaném zásobníku, což byla novinka.

Na konci loňského roku k balíku peněz přibyl ještě jeden desetiprocentní, čítající 23 milionů korun. Na tyto peníze však mohli dosáhnout pouze žadatelé, kteří se rozhodli pro obnovitelné zdroje energie, tedy pro kotle na biomasu nebo tepelná čerpadla. „Vybrali jsme žádosti ze zásobníku dotací, do kterého je bylo možné přidávat do 31. ledna," dodal vedoucí odboru.

Kdo tedy má na kotlíkovou dotaci zálusk a ještě o ni nepožádal, už to teď nedohoní a musí pár měsíců počkat.

Podle Martina Plíhala se totiž už chystá další kolo. „Alokace pro Plzeňský kraj by měla být podobná a řekl bych, že výzva by mohla být vyhlášena v červnu nebo v červenci. Se sběrem žádostí však pravděpodobně počkáme až na podzim."