V úžasné atmosféře středověkého hradu zde poprvé odehráli inscenaci Enigmatické variace. Střídání humorných poloh s těmi, které ve vás zanechají hluboké stopy a donutí vás zamyslet se nad vlastním životem a přístupem k němu, předváděli oba herci s úžasnou lehkostí i razancí, jejich dialogy hřály i mrazily. Producentem hry je bývalý moderátor počasí na TV Nova Michal Jančařík.

A o čem hra je? „Být vstřícný, to je úpadek,“ tvrdí slavný spisovatel, nositel Nobelovy ceny Abel Znorko (Martin Stránský), vyhlášený svou arogancí. Už léta žije sám, na vzdáleném ostrově v Norském moři; nepřijímá návštěvy a razantně odmítá všechna interview. Když jej ale osloví novinář jednoho regionálního deníku Erik Larsen (Jan Maléř), překvapivě souhlasí. Čeká ho rozhovor o jeho zatím poslední, nejuznávanější knize „Zapřená láska“ – románu složeném z vášnivých milostných dopisů, který věnoval H.M. Koho skrývají tyto iniciály? Co dalšího spisovatel tají? A o čem všem ví novinář? Enigma – záhadu, zastřenější než se zdálo, budou postupně – s jízlivostí i odzbrojujícím citem – oba muži odkrývat.

Jak viděli nejdůležitější protagonisté páteční vystoupení?

Martin Stránský a Jan Maléř: "Hráli jsme tady poprvé a je to skvělé prostředí. Pohled za hradby, masivní zdi hradu, jisté tajemno…Hrát takový kus venku mu dává úplně jiný nádech."

Michal Jančařík: "Hrát tuhle úžasnou hru na Kašperku byl můj sen a jsem šťastný, že se mi splnil. Viděl jsem Enigmatické variace asi patnáctkrát a vždy mám slzy v očích."

Několikanásobná děkovačka obou herců a standing ovation byly jasným důkazem, jak diváci hru přijali.