Teď mu za to hrozí až deset let za mřížemi, vracení astronomické sumy pěti milionů korun a také ztráta bakalářského titulu. Státní zastupitelství, které podalo v minulých dnech na Čadu žalobu, expolicistu viní z toho, že se při nástupu k policii prokazoval padělaným maturitním vysvědčením a právě na jeho základě byl v roce 1996 přijat do služby. Sloužil tu až do loňska, kdy na vlastní žádost odešel do civilu s nárokem na výslužné.

„Šetřit a prověřovat všechny okolnosti jsme začali na základě oznámení anonyma. Domníváme se, že skutečně jde o trestné činy a to podvodu a padělání veřejné listiny. Co se týká škody, která počínáním žalovaného vznikla zaměstnavateli, bude na posouzení soudu, zda bude souhlasit s námi navrhovanou výší okolo pěti milionů korun," řekl Deníku státní zástupce Jiří Richtr. Do dvou měsíců by se věc mohla dostat k soudu.

Čada podle státního zástupce při nástupu k policii vědomě uvedl zaměstnavatele v omyl. „Tudíž mzdu a další finanční náležitosti od odměn, cestovného, ošatného až po výluhový příspěvek pobíral neoprávněně," doplnil Richtr. Čada měl údajně středoškolské vzdělání ukončit na gymnáziu v Podbořanech, to ale popřelo, že by zde studoval. Krajské policejní ředitelství se již k trestnímu řízení připojilo a bude požadovat finanční prostředky, které za patnáctileté Čadovo působení u policie vyplatilo.

Falešné vysvědčení expolicista použil i při přijímacím řízení na plzeňských právech – a získal bakalářský titul. „Obecně platí – pokud někdo nemá platné maturitní vysvědčení, nemůže se hlásit ke studiu na VŠ a neměl by mu náležet ani vysokoškolský diplom. Pokud se v tomto případě prokáže ze strany uchazeče pochybení, poradí se univerzita s odborníky a nechá si zpracovat právní rozbor," informovala tisková mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.