Pochází z rodiny zdravotnice a policisty a již odmala chtěl být vojákem. Proto se osmnáctiletý Matěj Hoška vypravil včera na den otevřených dveří na Krajském vojenském velitelství v Plzni. „Původně mě to táhlo k policii, ale nakonec mi učarovala armáda. Momentálně studuji zdravotnické lyceum a po maturitě bych chtěl nastoupit na Fakultu vojenského zdravotnictví,“ řekl Matěj. Jeho otec ho v kariéře v armádě plně podporuje, matka také, ale s určitou dávkou obav. Matěje na armádě nejvíce láká možnost sloužit vlasti, adrenalin, který vojáci při své práci zažijí, a samozřejmě i peníze.

Finanční stránka láká ke vstupu do armády nejen Matěje, ale i Adélu Topinkovou z Bezpečnostně právní akademie v Plzni (BPA). „Kromě peněz mě láká i to, že je práce v armádě akční,“ řekla Adéla. „Už teď studujeme kriminalistiku, speciální tělesnou výchovu a mnoho dalšího, co by se mohlo v armádě hodit,“ doplňuje její spolužačka z BPA Jana Tenglerová. Ta by chtěla nastoupit na Univerzitu obrany (Ubop) na Fakultu vojenského leadershipu.

Věnovat se zdravotnictví v rámci armády by chtěla i další studentka BPA Jitka Frebergová. „Táta by chtěl, abych nastoupila do armády, ale mamka je proti. Řekla mi, že mě neporodila, aby mě pak někde zastřelili,“ uzavírá Jitka se smíchem.

Radek Kokoška, jehož otec je profesionální voják, se svým nástupem do armády počítá. Buď také na Ubop, nebo rovnou do služby. „Lákají mě peníze. Je to snad nejlépe placená práce, kterou můžu po střední dostat,“ míní Kokoška.

Podle nadpraporčíka Tomáše Klasňáka, který má na plzeňském vojenském velitelství na starost rekrutační pracoviště, jsou jedním z největších taháků do armády právě peníze. „Na základní pozici si voják vydělá okolo 25 tisíc korun čistého a to už vážně není špatné,“ říká Klasňák. Podle něj také stoupá zájem o vojenskou službu mezi dívkami. „Zřejmě je to tím, že jsou u nás tabulkové platy. Nemůže se stát, že by u nás žena za stejnou práci dostávala menší peníze než muž,“ uvedl nadpraporčík.

Nevýhodou je, že po vystudování či nástupu do armády nemají vojáci z Plzeňského kraje mnoho šancí sloužit blízko domova. Jediná posádka je totiž v Klatovech. Od roku 2020 by měla armáda otevřít vojenskou školu v Sokolově. Od ní si slibuje příliv budoucích vojáku ze západních Čech.