Jiskra má licenci

Třetiligové Domažlice zakončily sezonu na třetí příčce. V tabulce České fotbalové ligy (ČFL) skončily až za týmy šíbrů Kapra a Jíchy, střížkovskými Bohemians a Viktorií Jirny. Po pozdějším odečtu bodů a kontumaci devíti výsledků Jiren se Jiskra dostala na druhou příčku za Bohemians. O jejich postupu místo sestupujícího Kolína se nepochybovalo. Při problémech s financemi Žižkova ve Fotbalové národní lize (FNL) ale asociace čtrnáct dnů před koncem soutěží začala sondovat u dalších týmů z ČFL zájem postoupit. Domažlice kývly a požádaly o profi licenci. První žádost Jiskře v předběžném řízení ze svazu vrátili, druhou v doplňujícím řízení přijali. Domažlice tak ve středu 17. června 2015 získaly profesionální licenci s několika podmínkami. Žižkov, čtvrtý tým FNL zároveň oznámil, že licenci nedostal a to bez možnosti odvolání.

Úpravy stadionu 1

Jednou z podmínek v licenčním řízení bylo v šibeničním termínu do 30. července upravit hřiště na minimální parametry 105 x 68 m. To by nebyl zásadní problém, kdyby Střelnice zůstala tím, čím v historii byla, čili fotbalovým stadionem. Jenže postupem času zde našli azyl i atleti a to na úkor fotbalového hřiště, které dnes nemá ligové parametry (minimálně 105 m x 68 m) – chybí mu pět metrů na délku.

Hned po středečním udělení licence se proto rozjela hektická jednání mezi vlastníkem areálu – městem, nájemci – fotbalisty a atlety. Ve čtvrtek 18. června na Střelnici dorazil zástupce firmy, která se zabývá úpravami hřišť a zároveň je i v komisi na svazu. Po obhlídce zaznělo, že prodloužení hřiště by vyšlo bratru na 970 tisíc Kč. „Ona by to nakonec tak velká částka nebyla, protože například v sektoru pro disk tráva je, takže by nebylo zapotřebí tak velkých úprav. Myslím, že bychom se dostali na polovinu původní částky," říká na to konto viceprezident Jiskry Ivan Rybár.

Problém je, kde chybějící metry vzít. Za brankou blíže k Zubřině je kanál, na tuto stranu lze hrací plochu prodloužit jen o 1,5 m. Zde by se případné prodloužení dotklo sektoru pro tyčku, který ale už nyní nesplňuje parametry (40 m rozběh), a dále oštěpařů, ti pro závody pod záštitou IAAF potřebují rozběh minimálně 33,5 m, ideálně 36,5 m. „Na své náklady jsem si rozběh v roce 2013 prodlužoval směrem do svahu o dva metry, takže nyní má skoro 35 m. V ničem fotbalistům bránit nechci, ale chci, abych mohl i po prodloužení hřiště dál pořádat atletické závody na úrovni. Myslím, že vše je řešitelné. Ale doufám, že fotbalisté budou respektovat atletiku a nechají nás pak házet na trávě," říká za oštěpaře David Sekerák.

Zbylých 3 až 3,5 m je tak třeba získat za brankou na opačné straně hřiště, kde mají atleti sektor pro skok do výšky a vedle pro disk. Výškaři potřebují pro kvalitní závody zachovat rádius 20 m pro rozběh. „Na Chodskou 1500 chceme pozvat borce, který umí 220 cm do výšky, ale na to potřebuje patřičný rozběh. Domnívám se, že řešení půjde nalézt, ale na jednání o tom, co a kam přesunout, je třeba víc času. Chápu fotbalisty, fandím jim a druhou ligu jim přeju, ale oni musí zase chápat nás. Také máme svůj kalendář s naplánovanými závody a nemůžeme vše změnit během pár dnů," uvádí Petr Konop za AC Domažlice.

„I když Střelnice historicky byla fotbalovým stadionem a až při budování drah došlo ke zmenšení hřiště, nechceme nikomu v ničem bránit a respektujeme všechny oddíly. Chceme-li ale druhou fotbalovou ligu, na minimální parametry budou muset jít všichni," míní Ticháček.

Hlavní slovo má vlastník areálu, kterým je město Domažlice. Fotbalisté Radě města předložili doklady, z nichž je prý patrné, že se tam atleti vejdou. „Nechceme atlety poškodit, ale když je šance hrát tak vysokou fotbalovou soutěž, byla by škoda, kdyby to ztroskotalo na pěti metrech. Z naší strany snaha bude," přislíbil v pondělí starosta Domažlic Miroslav Mach.

Šestnáct milionů

Postup ze třetí do druhé ligy znamená velký finanční skok. V současnosti klub kromě hlavního mecenáše, kterým je jeho prezident Jaroslav Ticháček a jeho firma, podporuje zejména kvůli mládežnickým týmům město a dále už jen pár sponzorů. Víc chudý region Chodska nenabízí. Protože je fotbal hlavně o pěnězích, náplní posledních dnů prezidenta klubu tak byla především jednání se sponzory, o pomoci z Viktorie Plzeň a výši dotace od STESu, marketingové společnosti zabývající se v tuzemsku fotbalem. „Taková jednání jsou složitá a ze dne na den navýšit rozpočet ze šesti na šestnáct milionů není jednoduché. Přestože byly dobré signály, že nám některé z firem chtějí pomoci, bylo třeba všechny dohody dostat do finále, to znamená v podobě smluv na papír, což však nešlo udělat za šest dní," vysvětluje Ticháček jeden z důvodů, proč nakonec lákavou nabídku na druhou ligu výbor Jiskry zamítl.

Z amatérů profíci

Dalším problémem, na jehož řešení měla Jiskra minimum času, byla otázka kádru. Bez ohledu na to, jakou soutěž Domažlice budou na podzim hrát, se dohodly s Janem Rezkem vracejícím se z Kypru. Toho přivedl jeho dlouholetý parťák, nový trenér Jiskry Pavel Horváth. „Jenže postup do vyšší soutěže by znamenal sehnat alespoň šest hráčů. S těmi stávajícími, kterým sotva před pár dny skončila minulá sezona a jsou ještě na dovolených, by bylo nutné uzavřít profesionální smlouvy. Na to je strašně málo času," uvádí sportovní manažer Jiskry Pavel Wolf další z důvodů. Jak daleko byla jednání s jednotlivými hráči odmítl prozradit, nepředpokládá se ale, že vyjma Petra Hoška (snaží se prosadit v druholigovém Táborsku) by někdo z hráčů neměl zájem okusit život profesionálního fotbalisty. Otázkou spíše bylo, za kolik. Dále se ví, že Marek Bauer a Milan Braun mají takovou práci, že se jí vzdát nechtěli. Jim by trenér musel z dvou tréninků denně slevit.

Jiskra se v otázce hráčů hodně spoléhala na pomoc Viktorie Plzeň, hledala také v Příbrami a Sokolově. Prvoligová i druholigová mužstva už ale začala s přípravou na novou sezonu, která na rozdíl od ČFL startuje už na začátku srpna. A přebyteční hráči už jsou většinou na cestě na hostování.

Postup odmítnut

Rozhodnutí výboru odmítnout nabídku na postup do druhé ligy padlo před středečním losováním v úterý odpoledne. „Přes veškerou snahu i podporu z různých stran se nám v tak krátké době nepodařilo vyřešit všechny otazníky. Nejsem hazardér, nechci oddíl zatížit. Umím udělat druhou ligu, abychom ji hráli dobře, ale ne za šest dní," říká prezident fotbalových Domažlic. Protože nakonec postup odmítly i Bohemians a nabídku na postup nepřijaly ani desáté Štěchovice, bude mít druhá liga jen patnáct účastníků. Postupuje pouze Vyšehrad. Protože má jen malou umělku, bude hrát možná paradoxně na Žižkově.

Na podzim ČFL

Fotbalisté Jiskry tak ještě pár dní nemusí po práci na trénink. Letní příprava na další sezonu v ČFL jim pod vedením trenérské dvojice Pavel Horváth a Milan Matejka začíná ve středu 1. července. „Od prvního kola se chceme soustředit na postup, ale s tím, že na přípravu bude mnohem větší prostor. Věřím, že všichni naši příznivci a fotbalová veřejnost naše rozhodnutí pochopí a fotbalu v Domažlicích budou fandit dál. Na všechny se těšíme na stadionu," dodává Ticháček.

Úpravy stadionu 2

Pokud se ještě někdy naskytne šance na postup Domažlic do druhé ligy, nebudou už fotbalisté muset řešit rozměry hřiště. To totiž bude nutné prodloužit, pokud Domažlice chtějí v roce 2017 hostit jednu ze skupin Mistrovství Evropy žen do 17 let. „Pokud nedojde k prodloužení hřiště, přijdou Domažlice o pořadatelství šampionátu, a tím i o obrovskou dotaci, kdy má UEFA poslat na vylepšení Střelnice řádově desítky milionů korun," upozorňuje Pavel Wolf. Z dotace by měla být postavena nová tribuna, aby stadion měl kapacitu patnáct set sedících, počítá se s osvětlením a novým trávníkem, který má být vyhřívaný.