Celkově nezaměstnaní představují 2,7 procenta populace v Plzeňském kraji, což je v celorepublikovém srovnání po Praze druhé nejnižší číslo. Nárůst zaznamenalo oproti prosinci šest okresů, nejvíce pak Klatovy (o 11,4 procent) a Domažlice (o 11,3 procent). Pokles podílu osob bez práce hlásí jen v okrese Plzeň-město.

Firmy neumí využít kandidáty, kteří jsou k dispozici, říká personalistka

Přestože počet nezaměstnaných osob v Plzeňském kraji v lednu narostl, podle personalistky Barbory Fuchsové není důvod panikařit.

„Je to dáno tím, že spousta lidí dávala jako tradičně ke konci roku výpovědi. Stejně tak statistiky zkreslují sezónní práce, které začnou na jaře,“ vypočítává Fuchsová, která pracuje v jedné z plzeňských personálních agentur. V poslední době neustále slýcháme, že situace na pracovním trhu je pro kandidáty příznivá.

„Skutečně, doba je dnes horší pro zaměstnavatele. Trh je plný nových nabídek, vznikla spousta nových firem a lidí je pořád stejně. Nabídky tedy nejsou pokryty,“ vysvětluje personalistka. a nabádá: „Lidé by si měli uvědomit, že si v současné době vybírá nejen firma, ale i kandidát,“ říká Fuchsová. „Problémem je, že firmy neumí využít kandidáty, kteří jsou k dispozici. Často je na vině špatná komunikace,“ tvrdí.

Řada lidí si ovšem svoje postavení uvědomuje a z toho pramení i neduhy. „Mají spoustu možností. Spousta kandidátů tak vymýšlí, přebíhá. Jsou to takzvaní skokani. V životopise to pak nevypadá dobře,“ pokračuje personalistka.

Uchazeči o zaměstnání často hledají netradiční benefity. Stravenkami, firemním notebookem nebo 25 dny dovolené už firmy tolik neoslní. „To se považuje spíš za standard. Společnosti se často snaží nalákat na plat, ale lidé nejsou často ochotni opustit Plzeň a cestovat za prací, tudíž peníze upozadí,“ vysvětluje Fuchsová. „Pro řadu zaměstnanců je důležitý individuální přístup, třeba možnost pracovat na zkrácený úvazek. Ze zajímavých benefitů bych vyzdvihla team-building ve formě zájezdu,“ pokračuje.

A které profese zažívají v současnosti v kraji největší boom? „Hlavně specializované pozice. Nedostatek je stále technických studentů, rozmach zažívá automobilový průmysl,“ líčí Fuchsová. „Tyto firmy si pak přetahují lidi. Nejvýhodněji jsou na tom technické obory, tam jsou firmy ochotné štědře zaplatit a kandidáty, byť bez praxe, si vychovat,“ zdůrazňuje. Žalostný nedostatek je stále kandidátů s výučním listem. „Třeba pozice elektrikářů se obsazují strašně těžko. Chybí také kvalitáři nebo lidé s dobrou znalostí jazyka,“ vypočítává Fuchsová.

Situace na trhu práce tak nahrává i snahám zaměstnanců „vydupat“ si vyšší mzdu. „Je ovšem statisticky dokázané, že jakmile se člověk jednou rozhodne práci změnit, ani peníze ho neudrží a nejpozději do roka odchází,“ připomíná personalistka.

Fuchsová radí všem uchazečům, aby si dali záležet na životopisu, na pohovory dorazili vždy s časovým předstihem a snažili se nepůsobit příliš nervózně. „Stoupne u mě kandidát, pro kterého nejsou prioritní peníze, ale je ochotný se časem vypracovat,“ uzavírá personalistka Barbora Fuchsová.