Případy jsou stále častější. Ovšem ve většině z nich si za ně důchodci mohou sami. Jsou totiž až příliš důvěřiví a nechají se od podvodníků obalamutit jakoukoliv, třeba i sebemenší záminkou. Od začátku letošního roku evidují muži zákona více než dvacet případů okradených důchodců. A to jen v Plzni.

„Od úterka plzeňští kriminalisté řeší případ okradené sedmasedmdesátileté ženy ze Skvrňan, které se z bytu ztratil trezor se šperky a penězi. Policisté na místě zjistili, že se seniorkou jela výtahem neznámá žena. Staré paní nabídla, že jí namasíruje nohy. Během masáže ale odbíhala a po jejím odchodu seniorka zjistila, že jí chybí trezor," popsala nejnovější případ plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová. Podle ní důchodkyně měla v trezoru osmašedesát tisíc korun a třicet prstenů. Celková škoda v tomto případě činí více než sto třicet tisíc korun.

„Okradená uvedla i popis pachatelky. Jednalo se o ženu ve věku zhruba pětapadesát let. Vypadala upraveně a mluvila česky. Blonďaté vlasy měla ostříhané do podkovy a na sobě měla šedohnědé šaty a ve stejné barvě k tomu měla i kabátek. Přes rameno měla větší kabelku," zmínila Korandová.

Tento případ je způsobenou škodou výjimečný, ovšem rozhodně ne ojedinělý. Muži zákona jich mají na stole z poslední doby několik. Zhruba pětatřicetiletá zlodějka řádila v bytu starších manželů na Slovanech. Tam pod záminkou kontroly plynového kotle sebrala pětačtyřicet tisíc. Dvanáct tisíc korun se zase ztratilo jedenaosmdesátileté ženě ze Starého Plzence. „Navštívila ji dvojice podvodníků, která jí údajně přišla vrátit tisíc korun za elektřinu. Chtěli ale rozměnit. Stařenku pak zabavili podpisem fiktivní smlouvy, kdy jeden z dvojice prohledal byt a našel peněženku s uvedenou hotovostí," popsala policejní mluvčí Ivana Telekešová.

Výmluvy zlodějů jsou stále rafinovanější. „Z praxe víme, že mezi nejčastější finty patří již zmínění pracovníci různých společností, kteří jdou zkontrolovat například připojení k televizi či internetu nebo naopak přijdou na odečet plynu či vody. Často se lidé také nechali oklamat přes telefon, kdy si mysleli, že jim volá vnuk a žádá je o peníze. S tím, že pro finanční hotovost pošle svého známého. Několik občanů také pustilo do svých bytů cizího muže, který tvrdil, že jim nese přeplatek ať už z pojišťovny, či od energetické společnosti," dodala Korandová.