Třicetiletý strážník z borské služebny společně se svým kolegou poskytl loni v září první pomoc ženě, kterou v sadech Pětatřicátníků srazilo osobní auto.

Popište nám, jak se vlastně celá událost, za kterou jste oceněn, odehrála.
Během hlídky jsme vyjížděli od hlavní pošty, když kolega Tomáš Smaha zahlédl v zrcátku zastavené auto se zapnutými blinkry a osobu ležící na zemi. Otočili jsme vůz a zastavili u přechodu pro chodce, kde na zemi ležela zraněná žena, kterou srazilo auto. Z vozu jsem vzal záchranářský kufr, kterým jsme na Borech vybaveni, a začali jsme s první pomocí. Po chvíli se k nám připojila lékařka záchranné služby, která nebyla zrovna ve službě a jela kolem vlastním autem.

Ocitl jste se v takové situaci poprvé nebo jste pomáhal se záchranou života již dříve?
V roce 2013 jsme shodou okolností opět s Tomášem Smahou a ještě Iris Pejcharovou zachránili život muže, který chtěl v noci na borské přehradě spáchat sebevraždu. Když jsme s Tomášem přijeli, byl už za zábradlím a kolegyně s ním udržovala komunikaci. Já a Tomáš jsme se přiblížili, kolega muži posvítil baterkou do obličeje a já k němu přiskočil a společně s Iris jsme ho přetáhli zpět přes zábradlí. Za záchranu muže jsme byli všichni tři oceněni plaketou Bohumila Kulhánka.

Jak dlouho vlastně jste u městské policie? Kde jste sloužil?
Už devět let. Chtěl jsem ke státní policii, ale neměl jsem maturitu. Tu jsem si společně s vysokou školou dodělal až během služby u městské policie. Začínal jsem na Doubravce, ale po roce a čtvrt jsem přešel na Bory. Od té doby sloužím jen zde a jsem spokojený. Díky borskému veliteli Jiřímu Hájkovi a vedení MP máme i nadstandardní výbavu. Ve služebních vozech máme například právě záchranářské kufry, sekery nebo speciální otevírače dveří, na sobě pak máme moderní taktické vesty včetně těch neprůstřelných.

Jaké je vaše zařazení u městské policie? Co děláte?
Já sloužím na pultu centrální ochrany. Tam se shromažďují bezpečnostní systémy například z úřadů nebo škol. Operační důstojník vloupání hlásí mně a mému kolegovi Michalu Červenkovi, se kterým sloužím už asi sedm let. My pak vyjíždíme do terénu situaci prověřit, máme celoměstskou působnost. Měl jsem službu zrovna v noci po převzetí ocenění od hejtmana. To přišlo hlášení o vloupání v centru. Na místě jsme zjistili, že pachatel měl již odcizené věci připravené k vynesení z budovy. To už ale nestihl.

Je běžné, že chytíte zloděje takhle při činu?
To se právě moc často nestává. Většinou dorazím na místo během několika minut, ale najdeme jen vykradený objekt, žádné pachatele. Ti se zaleknou spuštěného alarmu, vezmou, co stihnou, a rychle utečou.