„Tatíček udělal, tatíček zařídil, říkávala babička. Dědeček byl podle jejího vyprávění vizionář, cílevědomý, chytrý, houževnatý, schopný, manuálně zručný a nesmírně pracovitý a důsledný muž. Když stavěli sanatorium, na které padlo i babiččino věno, byl pro pacienty na příjmu 24 hodin denně," říká Vlasta Peláková, vnučka porodníka, chirurga a zakladatele Mulačovy nemocnice v Plzni Dr. Jana Mulače. Spolu se svou sestrou Vandou Beranovou se 27. března 2023 zúčastnily odhalení jeho pamětní desky v Mulačově nemocnici. 

„Dědeček byl podnikatel par excellence," dodává Vanda Beranová.

Obě vzpomínají, že jejich dědeček se stal pro dřívější totalitní režim nepřítelem a celá rodina byla perzekuována. „Nejen, že přišel o sanatorium, ale i o statek ve Skořicích. Po roce 1948 mu sebrali všechny stroje, přišel o zaměstnance, ale musel státu odvádět povinné dodávky. A tak vzal kosu a sklízel sám, to se mu ale stalo osudným. Přitom ho postihla rozsáhlá mrtvice spojená s velkým krvácením a zemřel," popisuje Vlasta Peláková, kterou stejně jako její sestru postihly perzekuce také. „Kdysi za totality jsme byly rády, že jsme se provdaly a neseme jiná příjmení, ale stejně nám to nebylo moc platné. Studovat jsme nemohly. A babička, která celý život pracovala, mimo jiné vedla svému muži účetnictví a celou domácnost, zpočátku nedostávala ani žádný důchod, řekli jí, že se o ni mají postarat děti. Pak jí přiznali 150 korun měsíčně," připomíná Vanda Beranová.

Mulačova nemocnice - historie a součanost.
PODÍVEJTE SE: Historie Mulačovy nemocnice na fotografiích

Nakonec přece jen vystudovala na vysoké škole ošetřovatelství a pedagogiku, získala tituly Bc. a Mgr. a učila na zdravotnické škole. „Ale až po sametové revoluci, dřív jsem studovat nemohla," líčí žena, která dodnes pracuje. Pomáhá v podnikání svému manželovi. I její sestra, která v minulosti pracovala v jaderném strojírenství v plzeňské Škodovce, má stále plno práce. „Až po odchodu do důchodu jsem se začala zabývat masážemi. Věnuji se jim stále a tak trochu čínské medicíně," říká Vlasta Peláková.

Obě studují Univerzitu třetího věku a svorně tvrdí, že by bez učení a práce nemohly být. Fakt, že má jejich dědeček v nemocnici pamětní desku, je velmi potěšil. A nemocnici využily mnohokrát i jako pacientky nebo maminky, když jim onemocněly děti. 

Ředitel Mulačovy nemocnice Jaroslav Zimmermann si instalací pamětní desky splnil osobní předsevzetí. „Jsem velmi rád, že jsme v nemocnici přesně v den 132. výročí narození Dr. Mulače mohli odhalit na jeho počest skleněnou desku s jeho portrétem i za účasti jeho vnuček. Na takového člověka, jakým byl Dr. Mulač, se nesmí zapomenout," zdůrazňuje ředitel.

Oslava Mulačovy nemocnice.
Mulačova nemocnice slavila třicítku se zpěvákem Richardem Müllerem

První pacienti budovu Sanatoria Dr. Jana Mulače využili už v roce 1927, kdy byl léčebný ústav pro chirurgii a porodnictví založen. Tehdy patřil mezi nejmoderněji  a nejúplněji zařízené v republice. Dr. Mulač ústav řídil do roku 1944 a poté od roku 1945 po válce až do znárodnění v roce 1948.