„Tatíček udělal, tatíček zařídil, říkávala babička. Dědeček byl podle jejího vyprávění vizionář, cílevědomý, chytrý, houževnatý, schopný, manuálně zručný a nesmírně pracovitý a důsledný muž. Když stavěli sanatorium, na které padlo i babiččino věno, byl pro pacienty na příjmu 24 hodin denně," říká Vlasta Peláková, vnučka porodníka, chirurga a zakladatele Mulačovy nemocnice v Plzni Dr. Jana Mulače. Spolu se svou sestrou Vandou Beranovou se 27. března 2023 zúčastnily odhalení jeho pamětní desky v Mulačově nemocnici.
„Dědeček byl podnikatel par excellence," dodává Vanda Beranová.
Obě vzpomínají, že jejich dědeček se stal pro dřívější totalitní režim nepřítelem a celá rodina byla perzekuována. „Nejen, že přišel o sanatorium, ale i o statek ve Skořicích. Po roce 1948 mu sebrali všechny stroje, přišel o zaměstnance, ale musel státu odvádět povinné dodávky. A tak vzal kosu a sklízel sám, to se mu ale stalo osudným. Přitom ho postihla rozsáhlá mrtvice spojená s velkým krvácením a zemřel," popisuje Vlasta Peláková, kterou stejně jako její sestru postihly perzekuce také. „Kdysi za totality jsme byly rády, že jsme se provdaly a neseme jiná příjmení, ale stejně nám to nebylo moc platné. Studovat jsme nemohly. A babička, která celý život pracovala, mimo jiné vedla svému muži účetnictví a celou domácnost, zpočátku nedostávala ani žádný důchod, řekli jí, že se o ni mají postarat děti. Pak jí přiznali 150 korun měsíčně," připomíná Vanda Beranová.

Nakonec přece jen vystudovala na vysoké škole ošetřovatelství a pedagogiku, získala tituly Bc. a Mgr. a učila na zdravotnické škole. „Ale až po sametové revoluci, dřív jsem studovat nemohla," líčí žena, která dodnes pracuje. Pomáhá v podnikání svému manželovi. I její sestra, která v minulosti pracovala v jaderném strojírenství v plzeňské Škodovce, má stále plno práce. „Až po odchodu do důchodu jsem se začala zabývat masážemi. Věnuji se jim stále a tak trochu čínské medicíně," říká Vlasta Peláková.
Obě studují Univerzitu třetího věku a svorně tvrdí, že by bez učení a práce nemohly být. Fakt, že má jejich dědeček v nemocnici pamětní desku, je velmi potěšil. A nemocnici využily mnohokrát i jako pacientky nebo maminky, když jim onemocněly děti.
Ředitel Mulačovy nemocnice Jaroslav Zimmermann si instalací pamětní desky splnil osobní předsevzetí. „Jsem velmi rád, že jsme v nemocnici přesně v den 132. výročí narození Dr. Mulače mohli odhalit na jeho počest skleněnou desku s jeho portrétem i za účasti jeho vnuček. Na takového člověka, jakým byl Dr. Mulač, se nesmí zapomenout," zdůrazňuje ředitel.

První pacienti budovu Sanatoria Dr. Jana Mulače využili už v roce 1927, kdy byl léčebný ústav pro chirurgii a porodnictví založen. Tehdy patřil mezi nejmoderněji a nejúplněji zařízené v republice. Dr. Mulač ústav řídil do roku 1944 a poté od roku 1945 po válce až do znárodnění v roce 1948.