Když válka vypukla, uspořádala Jana Podskalská, se svými kolegy na kdyňském náměstí velký koncert Open stage pro Ukrajinu. „To byl okamžik, kdy se lidé dozvěděli, že se ve Kdyni něco děje,“ řekla.

Vzápětí ji kontaktoval vzdálený příbuzný, lékař Sergej Bortnyk, Ukrajinec, který v 90. let přišel do Čech. Dnes pracuje jako lékař v Mariánských lázních. „Zavolal mi, že má lidi, kteří nemají kam složit hlavu, jestli bych mohla sehnat ubytování“ sdělila Podskalská.

Jako první z nádraží přivezli mladou maminku s její matkou a třemi dětmi.

„Stála jsem na peróně s plyšákem a mávala na děti, aby věděly, že jsem tam pro ně. Tím všechno začalo,“ popsala Podskalská.

„Člověk vidí děti, které vystoupí z vlaku a mají celý svůj život v batůžku. A vy před nimi nemůžete brečet, musíte je podržet,“ řekla.

Ilustrační foto
Na Tachovsku odmítají obří montovnu. Bojí se navýšení dopravy a cizinců

Podskalská pomáhá lidem, kteří utekli z bombardovaných míst. Další maminka Táňa s devítiletým Bogdanem přešli hranice jen s malou taškou věcí.

„Táňa mi ukazovala v telefonu fotky z oslavy, kterou zažila pár dní před válkou, další fotky už byly z bunkru. Manžel se jí teď ozval po čtrnácti dnech. Do té doby vůbec nevěděla, jestli žije. Oba při telefonování plakali,“ popsala.

Uprchlíci zažili hrozné trauma, které si nesou v sobě, domnívá se ředitelka. „Když nad námi v Domažlicích letěl vrtulník záchranky, chtěli se okamžitě schovat. Nebo když kolem projíždělo hlučné auto s prasklým výfukem, Bogdan se bál, že po nich někdo střílí.“

Podskalská tráví čas s rodinami uprchlíků téměř každý den, řeší spolu praktické věci. Potíž byla například s bankovními kartami. Uprchlíci se ocitli ze dne na den zcela bez peněz. Z banky jim poslali kartu na dříve uvedenou adresu, ale oni se mezitím přemístili o 100 kilometrů dál.

„Hodně emotivní bylo, když jsem vezla Ukrajince přes domažlické náměstí a oni viděli na budovách vyvěšené vlajky své země, plakali a děkovali. Moc to pro ně znamená,“ popsala ředitelka s tím, že si myslí, že utrpení uprchlíků se dá zmírnit lidským přístupem.

Dívky zpívaly písničku Smrt plyne po vodě, nové léto k nám jede, s červenými vejci, žlutými mazanci.
V Křenovech vyhnal tucet dívek zimu písničkou

Maminky z Ukrajiny se často vyptávají, kdy budou moci začít pracovat. Zároveň potřebují mít jistotu, že si v cizím prostředí děti zvyknou.

„Říkala jsem si, že je potřeba, aby se příchozí lidé naučili česky, hledání práce by pro ně bylo snazší. Oslovila jsem místní učitelku Oksanu Vovsíkovou, rodilou mluvčí z Ukrajiny. Domluvily jsme se a vznikl kurz češtiny,“ vysvětlila Podskalská.

Kurzy jsou každou sobotu od 14.30 do 16.30 hodin v kulturním středisku Modrá hvězda pod vedením lektorek Oksany Vovsíkové a Viktorie Buškové.

Kulturní středisko slouží i jako sběrné místo pro věci, které mohou uprchlíkům usnadnit návrat do běžného života.