VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník vyvezl politiky mezi občany. Jak by lídři řešili jejich problémy?

Plzeňský kraj - Deník v úterý vyrazil se zástupci předních politických stran mezi veřejnost. Co říkají politici na problémy, které trápí běžné občany?

10.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 11.10.2017
SDÍLEJ:

Deník vyvezl politiky mezi občany. Mluvilo se o ubytovnách, průmyslových halách i dopravní situaci. Během cesty politici odpovídali na řadu otázekFoto: DENÍK/Milan Říský

Na tyto tři problémy jsme se rozhodli podívat zblízka spolu s kandidáty předních politických stan před blížícími se volbami. Deník uspořádal v úterý speciální debatu s nimi a vyvezl potenciální budoucí poslance společně autobusem přímo na daná místa. 

„Hlavní témata a podle toho i cíle našeho zájezdu s kandidáty jsme stanovili na základě průzkumu veřejného mínění a podle toho, jak čtenáři vyplnili náš dotazník v novinách o tom, co by poslanci měli řešit. Ukázalo se, že čtenáře nejvíce trápí chybějící obchvaty obcí a stav silniční sítě, příliv zahraničních dělníků s tím rostoucí kriminalita a výstavba dalších a dalších průmyslových hal,“ řekl na úvod „výletníkům“ šéfredaktor Deníku Aleš Tolar.

ZPŘÍSNIT NA AGENTURY!

Ubytovna na Karlově patří k těm nejhorším v Plzni. V nuzných podmínkách tu žijí hlavně zahraniční dělníci, kteří tu bydlí. Jsou většinou bez kvalifikace, dělají pro pracovní agentury, které je sem přivážejí z Východu. Na denním pořádku jsou zde incidenty. Vloni tu dva cizinci dokonce ubili správce.

„Já kousek odtud bydlím, takže mě nemusíte říkat, co se tu děje já to dobře vím,“ vzal si u ubytovny jako první slovo lídr Pirátů Lukáš Bartoň. 

Mikrobus, z nějž vystupují lidé v oblecích jako ze žurnálu působí před ubytovnou jako pěst na oko. Bartoň mluví o vytváření ghett a o nejlevnější pracovní síle, kterou jsme ochotni do Česka vozit. „Jsme pro omezení svobody placených agentur. Musejí být pod licencí a starat se o ty, co sem přivážejí,“ dodává Pirát. 

Ostatní politici souhlasně přitakávají. Sociální demokrat Václav Votava zdůrazňuje, že problém se týká mnoha dalších měst. I on je pro tvrdší přístup směrem k agenturám. Jana Levová z SPD připomíná Bor u Tachova, kde se kapacity montoven ještě navyšují. „Nechci vidět, jaký to bude mít dopad,“ dodává. I podle ní musí mít pracovní agentury licenci. Ministryně Karla Šlechtová z ANO sice říká, že zahraniční dělníky potřebujeme, ale otázkou je jejich kvalifikace. „Personální agentury dokonce nabírají už učně, tak moc chtějí pracovní sílu. Ti pak ani nedostudují,“ dodává Šlechtová s tím, že zpřísnění pravidel je nezbytné.

Ilona Mauritzová kandidující za ODS připomíná i zdravotnický problém, kdy mnozí za zahraničních dělníků přivážejí nemoci, včetně třeba otevřené tuberkulózy. Politici se shodli, že ohledně přílivu dělníků ze zahraniční v minulosti udělalo spoustu vážných chyb. „Plzeň má sice výhodnou polohu, má dobře obsazené průmyslové zóny, ale nabídla málo příležitostí pro skutečně kvalifikovanou práci, naopak montoven pro tyto nekvalifikované dělníky je tu příliš,“ řekla Mauritzová. Podle Stanislava Antoše (KDU-ČSL) je bohužel řada cizinců ubytována i v soukromých bytech nebo garážích. Přesto podle něj lze problém řešit. „Je třeba zpřísnit kontroly. Máte to zkolaudováno, máte hygienické zařízení atd.? Je to věcí úřadů i komunální politiky,“ dodává. 

Ilona Jehličková z TOP 09 apeluje na zpřísněný postup vůči agenturám. „V podstatě je to novodobý otrokářský systém. Chceme podporovat vědu a výzkum, ne montovny,“ dodává Jehličková. 

Plzeňská dopravní, s.r.o.Autobus pro cestu zajistila společnost Plzeňská dopravní, která nabízí pohodlnou, luxusní a bezpečnou mezinárodní i vnitrostátní autobusovou dopravu pro jednotlivce, firmy i cestovní kanceláře po celé Evropě. www.plzenskadopravni.cz

NECHTĚNÉ FABRIKY

Výstavba nových montoven, to je téma i druhé zastávky našeho mikrobusu v Liticích. Místní mají strach z toho, že jim v obci vyroste na 13 hektarech průmyslová zóna s halami vysokými až 14 metrů. Nechtějí to. Už proto, že zatím netuší, co se tu bude vyrábět a také kvůli dramatickému zvýšení dopravy a nonstop provozu se 670 pracovníky. 

I když prší, na politiky tu čekají místní. Připouštějí, že jejich problém se táhne dlouho, původně mělo jít o zónu pro drobné živnostníky. Jen se to časem 'na městě' nějak zvrtlo. Litičtí tvrdí, že je město obešlo a prosadilo si své. „Kdy byl schválen územní plán? Kdy stavební povolení?“ zajímá se Karla Šlechtová. Připomíná, že Litice mají právní i zastupitelský problém. 

Místní zastupitel Pavel Bosák vysvětluje, že nyní jde hlavně o posudek na životní prostředí, tzv. EIA, jenž byl zpochybněn a také o pronájem okrajových městských pozemků, které investor ke stavbě potřebuje. „Máte nárok na přezkum, nedejte se,“ říká Šlechtová. Nechce uvěřit tomu, že v případě rozběhnuté obří stavby lidé dosud nevědí, co se se bude v areálu vyrábět. „Máme strach i o vodu. Pokud tu udělají avizovaných devět vrtů, přijdeme o ni všichni,“ říká jedna z místních litických žen.

Realista Netolický míní, že problém Litic se měl řešit v Liticích a ne systémem ´větší bere´ přes město. „Proč obvody vůbec existují?“ ptá se. Václav Votava chce vědět, zda se mohou domluvit ještě na kompromisu. „Přece jste už připustili, že pokud se projekt upraví a zmenší, jste ochotni dál jednat?“ ptá se Votava. 

„Investor nic jiného než velké areály neumí, řekl nám to,“ dodává Pavel Bosák z Litic. Poslední možností je prý referendum a snaha o odtržení Litic. 

ČEKÁNÍ NA OBCHVAT

Když přijíždí mikrobus do Chválenic, je všem na první pohled jasné, jaký zde mají místní problém. Po zdejší silnici projíždí nekonečná kolona auta mířící z Plzně na jih Čech. Místní už léta protestují. Na ploty u svých domů před časem rozvěsili transparenty „Chceme obchvat“, „Stop kamionovému teroru“ atd. „Teď už je snad vše na dobré cestě. Máme vše domluvené s ŘSD i schválené zastupitelstvem,“ říká místní starosta Pavel Kvídera. Přesto reálný termín pro zahájení stavby je nejříve v roce 2022. Od novinářů zaznívá otázka: „Proč jsou zapotřebí tak dlouhé lhůty? Pochopil bych to u problémových staveb typu Temelína, ale proč u silnice, která má evidentně všem prospět?“

„Mluvíte mi z duše,“ přitakává Miroslav Blabol z ŘSD, který na místo přijel za politiky rovněž. Vysvětluje, že u nás bohužel platí takové zákony, že od technické studie je ke stavebnímu povolení nutných osm let. „Jsou tam správní a další lhůty, které je nutné dodržet,“ dodal Blabol.

Ani lídři nechtějí moknout a chutnají jim bagetyNikdy bych si nepomyslela, že týden před volbami lze podniknout výlet s lídry politických stran v jednom mikrobusu. Jde to, a to dokonce bez psychické újmy. Doufám, že se mnou budou politici souhlasit: v autobuse byla legrace, mezi účastníky zájezdu nevládla nevraživost. Když kdosi vtipně poznamenal, že ty hnědé podšálky by se vážně měly vracet…, roztál i řidič autobusu Jaroslav Hořejší. Na hlášku, že jistě už vezl leccos, ovšem tohle…, se jen shovívavě usmál a pokýval hlavou.
Tak trochu střípků z cesty: Ministryně Karla Šlechtová měla strach o svůj účes, protože večer natáčela na Barrandově. Poslanec Votava jí občas držel deštník nad hlavou se slovy: podržím vám ho, i když jsme v koalici už jen na papíře!
Když Šlechtová v autobusu hlasovala kartičkou ANO-NE, zakryla ji zezadu deskami, aby se názorem neprozradila před ostatními sedícími za ní. Mimochodem když se někdy všichni shodli na kladné odpovědi a autobus se zaplnil kartičkami ANO, mnohým trochu zatrnulo.
Poslanec Jiří Valenta vytáhl bagetu v autobuse jako první, a to na doporučení šéfredaktora, že na výlet svačina patří.
Jana Levová přijela bílým BMW, a než odjela autobusem, nechala zapnuté blikačky. Při příjezdu už jen slabě sípaly, ale druhý den ráno auto před Deníkem nestálo. Nejspíš odjela.

Autor: Dana Veselá

Nahravá se anketa
10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 240 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA - zástupy za nepřítomnosti v klatovských školkách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP na dobu určitou nebo krátkodobé zástupy za nepřítomné., Hledáme vyučenou kuchařku, schopnou uvařit v mateřské škole podle její velikosti od 50 do 100 obědů pro děti a zaměstnance MŠ. V kuchyni bude vždy přítomen i kmenový zaměstnanec MŠ (pomocná kuchařka). , Nejčastěji vzniká potřeba zástupů na pracovištích Podhůrecká 542, Máchova, U Pošty, Koldinova, Luby, Kal (jen 18 dětí)., Benefity dle zásad čerpání FKSP, stravování zaměstnanců s příspěvkem z FKSP., Kontakt možný nejdříve telefonicky v pracovních dnech 7 - 15 hodin na tel. 376 313 414 nebo e-mailem: info@klatovskeskolky.cz. Pracoviště: Mateřská škola klatovy , studentská 601, příspěvková organizace, Studentská, č.p. 601, 339 01 Klatovy 1. Informace: Alena Ostřížková, +420 376 313 414.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Podlahář, dlaždič 16 500 Kč

Podlaháři a obkladači OBKLADAČ/DLAŽDIČ/OMÍTKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zednické práce při realizaci stavebních prací. Požadujeme zájem o práci, schopnost učit se nové věci a praxi. Nabízíme příspěvek na stravování.. Pracoviště: Betonové stavby - group, s.r.o., 339 01 Klatovy 1. Informace: Lenka Matoušková, +420 376 360 150.

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 12 400 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATELÉ MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KZAM 7411, Pracoviště: Drůbežářský závod Klatovy, ul. 5. května 112, Klatovy, POŽADUJEME: dobrý zdravotní stav, práce v chladu, KONTAKT: telefonicky nebo osobně na adrese Mikulášské nám. 16, Plzeň. Pracoviště: Brena - cz s. r. o. , pracoviště drůbežářský závod klatovy, ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Nelli Brejkina, +420 724 392 617.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Sklenář, malíř skla 30 000 Kč

Sklenáři TECHNIK OPRAVY SKLA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: řidičský průkaz sk. B, ochotu učit se novým věcem, smysl pro detail, ochotu cestovat v rámci celé republiky ale i zahraničí, komunikativnost, důslednost, týmová spolupráce, znalost práce na PC (MS Office), NÁPLŇ PRÁCE: oprava skleněných ploch, komunikace se stavbyvedoucími a vedením stavby, vedení malého týmu, NABÍZÍME: zaměstání u české společnosti na HPP, zaškolení v oboru, možnost profesního růstu, práce v oboru, který se neustále vyvíjí a roste, 5 týdnů dovolené, První kontakt e-mailem nebo telefonicky: Ing. Nováček 732 655 265, v.n@glass-doc.cz. Pracoviště: Glass doc s.r.o., 341 01 Horažďovice. Informace: Václav Nováček, +420 732 655 265.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Koscelník u klatovského soudu.
3

Vykuchám vás, vyhrožoval recidivista mladíkům

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1920 - 1930

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 413

Startuje fotbalová Tip liga. Novinkou je soutěž týmů

Klatovsko – Už příští týden odstartuje další díl oblíbené tipovací soutěže čtenářů Klatovského deníku Tip ligy.

EXKLUZIVNĚ

Ruska obvinila Galerii umění. Prý vystavuje dětské porno

Karlovy Vary - Když Galerie umění Karlovy Vary připravovala výstavu Milana Knížáka s názvem Žít jinak, netušila, že to vyvolá skandál rozměrů téměř netušených.

OBRAZEM: Pačejov žil spolkovým plesem

Pačejov – Plesová sezona v Pačejově pokračovala v sobotu 10. března již čtvrtým ročníkem spolkového plesu. Ten se těší rok od roku stále větší popularitě, o čemž svědčí v předstihu vyprodaná kapacita místního kulturního domu.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT