K rybníku na návsi se v pozdním odpoledni přišlo podívat víc než 450 platících diváků, dalších téměř 150 lidí se účastnilo závodu a hlavně výstavy historických traktorů, motocyklů i osobních automobilů, kterou završila v titulku zmíněná spanilá jízda.

Ještě předtím se však na okruhu dlouhém 550 metrů odehrála soutěž sedmi traktoristů, kteří se tohoto klání zúčastňují prakticky pravidelně. První traktor s vlekem řídil podle vylosování Jiří Červený z Úsilova, jenž projel trať za 4 minuty 58 sekund a tím nasadil laťku tak vysoko, že ji nepřekonal ani jeho největší soupeř Radek Němeček z Libkova, který startoval jako poslední. Letos časem 5:04 obsadil druhou příčku a nevyplnily se tak předpovědi, že to nejlepší je vždycky naposled. Všechny ročníky couvání jsou ovšem kláním přátelským a zrovna tihle dva borci se na prvním místě téměř pravidelně střídají.

Z louky plné veteránů všeho druhu včetně titěrných malých motocyklů Jawa 050 pozorovala závod skupina majitelů veteránů z Loučimi, z nichž Tomáš Franc (dva špičkově zrenovované traktory) poznamenal:

„Já bych si takový kus couvat s vlekem asi netroufal. I když ti chlapi jezdí traktorem denně, stejně je to umění."

Po vyhlášení vítězů závodu v couvání a předání pohárů, věcných cen věnovaných sponzory a finančních odměn absolvovali veteráni dvě kolečka jízdy za nadšené pozornosti diváků, jimž nevadil ani kouř z výfuků z doby, kdy katalyzátor bylo neznámé slovo.

Jako každý rok zajistili pořadatelé kvalitní občerstvení, zastřešené posezení a hudební doprovod skupiny Relax, která na závěr večera zahrála k tanci na parketu na rybníce.

Celou akci zhodnotila starostka Libkova Barbora Černá s úsměvem:

„Je to pro nás velká akce, na níž se podílelo 30 lidí, bez kterých by to nešlo. Trochu jsme měli obavy z počasí, ale i to nakonec vyšlo, takže jsme spokojení."

Nutno ještě dodat, že i ve větších obcích (Libkov má cca 120 obyvatel) se jen málokdy sejde na pouti tolik lidí, o to větší je zásluha místních na uspořádání podobné akce.

Výsledky couvání traktorů:

1. Červený Jiří, Úsilov 4:58
2. Němeček Radek, Libkov 5:04
3. Köhn Eric, Mlýnec 5:37
4. Hvostál Pavel, Strašín 6:41
5. Rubáš Miroslav, Srby 7:16
6. Šrámek František, Dolany 7:33
7. Straka Václav, Úsilov 8:32

Zdeněk Huspek