Nejvyšší pokuta činila 50.000 korun. ČOI zakázala například prodej koloběžek, kola, kočárku, pistolí či skládaček z Číny a nařídila jejich stažení z trhu. Seznam nebezpečných výrobků poslala na evropský seznam Rapex. Informaci uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČOI Jan Řezáč.

"Loni jsme objevili 24 nebezpečných hraček, letos za čtyři měsíce už 12, z toho je patrný lehký vzestup. Pokud u prodejce objevíme tyto výrobky znovu, bude pokuta výrazně vyšší. Zaměřujeme se také na kontroly výrobků zaevidovaných na Rapexu," uvedl Řezáč. ČOI letos objevila více problémových produktů v kamenných obchodech cizinců v Plzeňském kraji, v obchodních řetězcích se s nimi setkává výjimečně.

Například koloběžky Scooter (zelená) a Hello Kitty (růžová) mají nepřípustně malé přední kolo a hrozí nebezpečí pádu dítěte. "Vinou mezer mezi sklopnými částmi hrozí poranění prstů," dodala zástupkyně ředitele Marie Svachová. U dětského kola Xiao Li Xing zjistili experti ČOI ostré hrany na krytu řetězu, nezakrytý řetěz, kam se může zachytit tkanička boty, a nerozšířená řidítka, která mohou vést k pádu dítěte. Kočárek pro panenky Sonia Beautiful Pram vyrobený z plastových trubiček se zase velmi snadno zhroutí.

Inspektoři také odhalili plastovou zobcovou flétnu s jednoduše odnímatelnými náustky a zobáčky, které mohou děti vdechnout, podobně jako oddělitelné přísavky na koncích střel do pistolí, dřevěné díly puzzle a skládačky z kruhů na tyčce. Nebezpečné je podle nich i čokoládové vejce Formula s díly hraček uvnitř. Svítící chlupatý míček z elastického materiálu o průměru deset centimetrů s namalovaným obličejem má dlouhou šňůru, která může vytvořit smyčku okolo krku dítěte, uvedla Svachová.

Západočeský inspektorát ČOI letos provedl už 87 kontrol prodejen s hračkami. Nedostatky zjistil u 70 procent z nich. Výrobky, většinou velmi levné, nebyl řádně značeny a neměly návody.