Jenže v zimě se zapojila na jednom soukromém profilu do diskuze k fotografii dětí z jedné teplické základní školy. Orgány činné v trestním řízení shledaly, že se jedná o rasově motivovaný názor, a tachovský soud jí trestním příkazem udělil osmiměsíční vězení s podmínkou na jeden a půl roku a k tomu peněžitý trest ve výši 20 tisíc korun.

Jak teď Romana řekla Deníku, celá záležitost ji hrozně mrzí a rozhodně nepředpokládala, že by mohla vyvolat takové následky. „Neměla bych se a nechci už se k tomu více vyjadřovat, dost tím vším trpím,“ dodala s tím, že je jí to všechno strašně moc líto.

Lítost vyjádřila i při prošetřování kauzy, což Deníku potvrdilo Okresní státní zastupitelství v Tachově. Nicméně skutek, kdy v diskuzi ke zmíněné fotografii třídy, ve které se učí děti různých národností, připojila slovo „rovnou“ a obrázek zelené stříkací pistole, byl posuzován jako trestný čin násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a podněcování k nenávisti s trestní sazbou od šesti měsíců do tří let. „K činu se doznala a projevila lítost,“ potvrdil tachovský okresní státní zástupce Zbyněk Eger.

Mladá žena, jak naznačila, už si bude dávat hodně velký pozor, než někam připojí jakýkoliv názor či komentář. Když se zapojila do diskuze k fotografii, nepředpokládala, že by to někdo mohl brát vážně. A určitě bere fakt, který se stal, se všemi následky, jako varování také pro ostatní, aby se hodně pečlivě rozmysleli, než se budou k takovým citlivým věcem vyjadřovat.