V Plzni ne a na Plzeňsku vlastně také ne. Že se letošní Slavnosti svobody v západočeské metropoli budou muset obejít bez tradičního velkého konvoje projíždějícího městem, se ví už od února. Ovšem pokud se Plzeňané těšili alespoň na druhou největší přehlídku Convoy of Remembrance pořádanou plzeňským Military Car Clubem, mají také smůlu.

Tento konvoj, jenž každý rok projíždí Plzeňskem po jiné trase, se letos vydá pouze na Domažlicko. Organizátoři k tomu ale mají dobrý důvod. Připomenou si totiž desáté výročí objevu jednoho ztraceného příběhu.

V roce 2006 se totiž v Bělé nad Radbuzou konaly první oslavy osvobození americkou armádou. Military Car Club spolu s obcemi, městy a americkými historiky zjistili podrobnosti o událostech 30. dubna 1945, kdy v zaniklé obci Růžov napadli Němci americký obrněný vůz a rozpoutala se pětihodinová přestřelka. Dvěma padlým Američanům před deseti lety v Růžově odhalili pamětní desku.

ANKETA: Má být součástí Oslav svobody i konvoj historických vozidel? Hlasujte v anketě pod článkem.

„Právě kvůli tomuto výročí se letos do Bělé a do Růžova vracíme," říká předseda Military Car Clubu Plzeň Rudolf Bayer s tím, že hlavní tábor, US Camp, nadšenci rozbijí u rybníku Sycherák v pátek 29. dubna. „V sobotu vyjede konvoj na cestu do Hostouně, do Růžova a Bělé nad Radbuzou. Letos v něm bude šedesát vozidel, od motorek přes džípy po náklaďáky," popisuje.

Do plzeňských Slavností svobody se Military Car Club zapojí o týden později. Jejich technika bude k vidění v menším konvoji Ride of Freedom, jenž počítá s dvaceti či třiceti vozidly. „Budeme vozit americké americké veterány," dodal Rudolf Bayer.

Podle vedoucí plzeňského odboru prezentace a marketingu Jany Komišové vyjede Ride of Freedom v sobotu 7. května odpoledne od pomníku generála Pattona k Bolevecké návsi. „Tam bude program Klubu vojenské historie Tommy and Yankee. Následně konvoj projede Dou-bravkou, Koterovem a vyvrcholí příjezdem na náměstí Republiky a setkáním veteránů s veřejností," uvedla.

Ani lidé z okolí Plzně o veterány nepřijdou. Uvidí je jen skromnější. Krajem povedou například trasy Klubu třetí armád Plzeň.

Tipy Deníku: 71 let konce války

Oslavy 71. výročí konce druhé světové války začínají. Kde například si je letos můžete připomenout?Plzeň – Křimice, 23. 4., pietní akt na náměstí, 12:00 – 14:00, memoriál US letců letadel 303. a 379. bombardovací skupiny

  • Plzeň – Litice, 25. 4., vzpomínka na padlé letce s Klubem třetí armády Plzeň, 17:00 – 18:00
  • Plzeň, 6. – 8. 5. Slavnosti svobody 2016, kompletní program na webu www.slavnostisvobody.cz
  • Bezvěrov, 6. 5., zastávka Convoy of Liberty, 16:00 – 16:30
  • Blovice, 7. 5. , oslavy osvobození města, 15:50 – 16:50
  • Krsy, 7. 5., bojová ukázka Convoy of Liberty, 13:00 – 15:30
  • Nýřany, 7. 5., zastávka konvoje historických vozidel Klubu třetí armády Plzeň, 9:05 – 9:40
  • Dýšina, 8. 5., oslavy u pomníku generála Pattona od 15:30