Francouz Franck de Sousa pochází z Remeše v kraji Champagne, ale od roku 1998 žije v Třebnicích na Domažlicku. Pracoval jako voják z povolání v Německu, kde poznal svou českou ženu. Pár let žili ve Francii, ale poté se rozhodli vrátit do Česka, kde nyní vyrůstají i jejich děti.

O nočním bezprecedentním teroristickém útoku ve své rodné zemi, při kterém zemřelo 129 lidí, se dozvěděl v sobotu ráno z televize.

„Je to strašné. Čekal jsem ale, že se něco takového stane," říká de Sousa. „Myslím, že všichni ve Francii tušili, že k něčemu podobnému může dojít. Vědělo se, že se během roku připravovaly útoky, které byly naštěstí překaženy, protože policie včas zareagovala, ale nejspíš to byla jen otázka času. Zvlášť teď, když francouzská armáda bombardovala Islámský stát v Sýrii."

De Sousa má ve Francii rodiče a pravidelně se tam vrací. Naposledy byl ve své rodné zemi letos v září.

„Přímo v Paříži jsem ale nebyl už dlouho, asi dva nebo tři roky. Shodou okolností byl v Paříži můj kluk letos na jaře a jsem rád, že se tehdy nic nestalo. Člověk si ale nemůže být nikdy jistý. Zdá se, že podobný útok může přijít kdykoli a může k němu dojít kdekoli," poznamenal Francouz z Třebnic. Jeho příbuzní a přátelé ve Francii jsou prý v pořádku.

„Pro mě osobně je teď zbytečné jezdit do Paříže a zvlášť za takových okolností to nemá cenu. Myslím si, že z turistického hlediska to teď bude pro město hodně špatné," předpovídá. „Nedokážu vůbec říct, co se teď bude dít, jaká bude situace v Paříži, jak budou Francouzi reagovat."

Smutné zprávy o teroristických útocích ve své rodné zemi sledoval de Sousa už podruhé během uplynulých deseti měsíců – od lednového masakru v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.

„Musím přiznat, že když sedíte v metru a jede s vámi někdo celý oblečený v hábitu, žena v burce, tak prostě máte trochu strach. Jednou jsem tam byl s dětmi a měl jsem z toho špatný pocit. Nikdy nevíte, kdy může někdo odpálit nějakou bombu," prohlásil po lednových útocích.