Dvouměsíční trest vězení s podmínkou na jeden rok. Takový je konečný verdikt za výtržnictví pro bývalého lídra Dělnické strany sociální spravedlnosti a známého mystifikátora Václava Prokůpka v kauze napadení exposlance Vladislava Vilímce. Rozsudek je již pravomocný a lze proti němu už jen podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.

K napadení došlo 22. 6. 2009 kolem půl desáté večer v Prešovské ulici a na náměstí Republiky. Podle soudu to byl právě Prokůpek, kdo na občanskodemokratického poslance zaútočil. Vilímec tehdy útok popsal tak, že se na něj vrhl vyšší, statný podnapilý muž, který byl nespokojený s politikou. Útok provázel slovy: „Ty hajzle odeesáckej…" Vilímec vyvázl s pohmožděninami a skončil u lékaře. Prokůpka poté poznal na fotografiích předložených policií.

Prokůpek vinu od začátku odmítal. Hájil se tím, že onoho dne v Plzni vůbec nebyl, protože jel jako spolupracovník televize Markíza na tenisový turnaj legend do maďarské Ostřihomi, konkrétně na zápas tenisty Nastaseho. Televizní stanice však popřela, že by pro ni muž tohoto jména vůbec kdy pracoval, ani jako externista. Plzeňští soudci, kteří oslovili maďarský tenisový svaz, navíc zjistili, že v Maďarsku o tomto tenisovém turnaji nikdo nemá tušení a na adrese, kde se mělo hrát, nejsou tenisové kurty a od roku 2005 tam stojí akvapark.

Na tom, že byl v Maďarsku, však Prokůpek trval i v úterý, kdy do soudní síně přinesl snímek, na němž je zachycen u jedné budovy, což má být právě v Ostřihomi. Soudcům předložil také pohlednice, které měl tehdy tam, odsud posílat, a navrhoval písmo-znalecký posudek. Zároveň chtěl, aby soudci vyslechli jeho známého, který potvrdí, že byl v Maďarsku. Prokůpek navrhoval i další důkazy. Soudci je však smetli ze stolu.

„Soud prvního stupně podle nás provedl dostatek důkazů," uvedl předseda senátu Miloslav Sedláček. „Napadení pro politický názor je společensky nebezpečný jev, je to nepřijatelné," doplnil.

Důkazy podle jeho slov dokladují, že Prokůpek byl v době útoku v Plzni. Jedním z nich je například to, že z jeho mobilního telefonu bylo uskutečněno několik hovorů právě na území Plzně. Podle Prokůpka však z mobilu volal jeho otec, kterému přístroj svěřil před odjezdem do Maďarska. Dalším důkazem je i to, že na Prokůpkovu klubovou kartu jedné plzeňské hospody se v inkriminovaný večer zaznamenávala vypitá piva. Obžalovaný ale řekl, že kartu ztratil a v hospodě vůbec nebyl.

„Ta kauza mi zničila život. V té době jsem byl šéfredaktorem a vysokoškolským učitelem. Jeden politik si na mně prostě chtěl zvýšit popularitu. V tom roce byly časté vajíčkové útoky na politiky. Když byl někdo napaden, byl to hit. On toho využil," hájil se muž, který se ve svém obsáhlém životopisu chlubí například absolvováním pěti vysokých škol nebo tím, že je trenérem slovenského hokejového svazu. Ani jedno z toho ale podle zjištění České televize není pravda.