Bývalý primář chirurgického oddělení Domažlické nemocnice Michal Kravec obžalovaný za podvod s krví už podruhé zmařil soudní líčení u domažlického soudu. Kvůli zdravotním potížím se před soud nedostavil vloni v listopadu a stejně tomu bylo i včera.

Pět minut před začátkem líčení poslal soudci omluvu s velmi špatně čitelným rozhodnutím o pracovní neschopnosti.
„V neschopnosti je od středečního večera. Špatně čitelnou neschopenku jsme nechali ověřit u lékaře, který ji vystavil. Podle něj trpí obžalovaný vážnými zdravotními potížemi, které mu znemožňují účastnit se jednání," řekl předseda senátu Milan Andrle.

Nového obhájce obžalovaného Kravce upozornil na to, že jeho klient už podruhé zmařil jednání a proto bude soud zvažovat opatření, které by přítomnost obžalovaného zajistilo.

„Můj klient je v neschopnosti, proto se jednání nemohl zúčastnit. Omluvil se včas," uvedl Kravcův obhájce Patrik Altner. Proč se tedy omluva dostala k soudci pouhých pět minut před začátkem soudního líčení, odmítl komentovat, stejně jako nemoc, která nyní Kravce trápí.

„Můj klient je dehonestován za účelem mediální senzace. Je to vynikající chirurg a pečlivý lékař, který uzdravil a zachránil životy spoustě lidem. Byl to lékař, který vyžadoval precizní práci a příkladný přístup nejen od sebe, ale i od svých podřízených. Zde se nabízí možnost, proč k tomu došlo," bránil Kravce jeho obhájce.

Jeho tvrzení o Kravcově poctivosti a příkladné práci však nějak nejde dohromady s tím, čeho se měl podle obžaloby dopustit. Aby se vyhnul postihu za jízdu v opilosti, při níž mu bylo předloni v únoru naměřeno 0,5 promile, nařídil sobě podřízené sestře, aby vyměnila jeho vzorek krve s krví pacienta.

„Řekl mně, abych se připravila, že musím jeho vzorek krve vyměnit. Primáři jsem krev nabírala zády k policistům. Pak jsem ampule vyměnila. Udělala jsem to pod psychickým nátlakem," vypověděla staniční sestra Věra Karbanová.