V pátek dorazili, v sobotu mají na programu slavnostní zahájení a o den později vyjedou na trať nejtěžšího vytrvalostního závodu světa – rallye Dakar.

Nový rok tak celý tým Tatra Buggyra Racing přivítal na palubě letadla nad Atlantickým oceánem. Pilot závodní Tatry 815 přezdívané Fat Boy Martin Kolomý půlnoc zaspal. „Vzbudili mě až na snídani, ale má to i výhodu. Jsem vyspalý a mohu hned začít závodit," uvedl s úsměvem Kolomý.

Krátce po příjezdu do bivaku zkontrolovali mechanici Fat Boye, zda na dlouhé cestě na lodi nepřišel k nějaké újmě. „Naštěstí je vše v pořádku," konstatoval kopilot David Kilián. „V posledních měsících jsme se připravovali opravdu tvrdě, takže s klidem můžeme říci, že jsme připraveni."

Bratři Kiliánovi startují na Dakaru už pošesté, trio 3K, tedy Kolomý – Kilián – Kilián, startuje v této sestavě počtvrté. V letech 2012 a 2013 dojeli vždy jako nejlepší česká posádka, byli sedmí a pátí. „V kabině jsme na sebe zvyklí a perfektně si vyhovujeme," říká mladší z bratrů David.

Loni ale závod, který měří více než osm tisíc kilometrů, nedokončili. Zradila je technika, defekty museli řešit téměř při každé etapě. Jednu dokonce dojeli jen po třech kolech. Po sedmé etapě však odstoupili, hrozilo, že praskne přední náprava, což by v horských etapách znamenalo neuvěřitelný risk.

Jenže zatímco loni byl jejich Fat Boy zcela novým autem, letos už s ním absolvovali tisíce kilometrů v tuniských pouštích. „Auto i nás ale nakonec prověří až závod," podotýká navigátor René Kilián. A co pro něj Dakar znamená? „Řešení situací na trati, improvizace, jízda s Martinem. Na druhou stranu hrozná únava," říká Kilián.

První etapa dakarské rallye vede z Buenos Aires do Villa Carlos Paz a měří 838 kilometrů, závodní úsek je z toho 175 km, zbytek je neměřený přejezd.