Plzeňští pivovarští bednáři byli před pár dny zapsáni na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky; zapsání schválil před několika dny ministr kultury Antonín Staněk. Nyní se mohou prazdrojští bednáři ucházet o zápis do prestižní skupiny řemesel s celosvětovým kulturním a historickým významem.

„Rozhodnutí ministra kultury nás velmi potěšilo. Bednářské řemeslo je nedílnou součástí pivovaru. Moc rádi bychom se dostali až na seznam UNESCO,“ uvádí Rudolf Šlehofer, manažer cestovního ruchu a historického dědictví Plzeňského Prazdroje.

Osmičlenná parta pivovarských bednářů z Plzeňského Prazdroje je pokračovatelkou slavné tradice sahající až do začátků výroby proslulého plzeňského ležáku před více než 176 lety. Největší rozkvět zaznamenal plzeňský pivovar na začátku minulého století. Tehdy zde pracovalo zhruba 150 bednářů. Prazdroj drží tradici tohoto řemesla zřejmě jako jediný pivovar na světě.

Bednáři mají v Plzni důležitou úlohu – starají se o ležácké sudy a dubové kádě, ve kterých v plzeňských sklepích kvasí a zraje pivo. Díky jejich práci mohou dnešní sládci stále srovnávat pivo zrající v moderních cylindrokonických tancích s tím, které zraje a kvasí tradičním způsobem. Každoročně bednáři vyrobí další dva nové ležácké sudy o objemu kolem 40 hektolitrů, které se přemístí do ležáckých sklepů.