„Souvisí to s tím, že od pětadvacátého jubilejního ročníku bychom chtěli Finále posunout novým směrem. Kromě změny image festivalu, například nového loga, nám přišlo logické zaměřit se na jeho centrum – Měšťanskou besedu. Velmi rádi bychom tento zajímavý prostor přiblížili i mladší generaci,“ vysvětluje koordinátorka Finále Eva Košařová.

Cílem podle ní je, aby Měšťanská beseda po celý festivalový týden co nejvíce žila, a to by mělo být patrné na první pohled už z Kopeckého sadů. Včera začal v Plzni workshop, jehož se účastnili studenti architektury. Z něj vzejde podoba, jakou Měšťanská beseda nově dostane.

„Přeměny možná nebudou velké, ale rozhodně návštěvníky překvapí,“ slibuje studentka architektury na ČVUT v Praze Šárka Lorencová. Do samotné stavby architekti samozřejmě zasahovat nemohou.

„To ale vůbec nevadí. Takový problém se dá vyřešit. Stačí jen najít nějakou cestu a od toho jsme tady. Budeme to nejspíše řešit úpravou světla nebo dočasnými instalacemi. Zatím jsme tady ale jenom krátce a hledáme řešení,“ sděluje studentka. K Měšťanské besedě má podle svých slov velmi kladný vztah. „Na taneční jsem tam sice nikdy nechodila, ale místo znám z různých plesů a kulturních akcí. Je to jedno z nejreprezentativnějších míst v Plzni. Jeho architektura se mi líbí. Cítím se tady moc dobře,“ svěřuje se Šárka. Je to pro ni místo, kam se chodí za společenskými akcemi ve slušném oblečení. „Finále je ale o něčem jiném. Chce, aby se zde setkaly různé generace. Naším úkolem je interiéry změnit tak, aby nalákaly novou generaci,“ sděluje.

Úprav se dočkají vnitřní prostory, kterými bude člověk procházet, když bude mířit do jednotlivých promítacích sálů.
„Budova má obrovský potenciál. Je tedy vhodná pro podobnou proměnu. Chceme Besedu přeměnit tak, aby měl člověk pocit, že je v ní poprvé. Tak, aby návštěvníci viděli, že Finále dokázalo z této budovy dostat to nejlepší, co nabízí,“ řekl Deníku architekt Martin Stára.

Finále se uskuteční od dvaadvacátého do osmadvacátého dubna.